Závod světového formátu však není zadarmo, a v poslední době se střetávají názory pořadatelů a zástupců novoměstské radnice, která na organizování Zlaté lyže rovněž přispívá.

Jde o výši dotací. Nové Město ročně dává na pořádání světových akcí jeden milion korun, a to se zdá pořadatelům málo.

„Finanční příspěvek města je pro nás velmi zajímavý a důležitý, ale dovolím si říct, že nedosahuje v této chvíli významu závodů. Ať už je to Tour de Ski nebo mistrovství světa v biatlonu. Nedosahuje toho, co děláme pro propagaci regionu a města jako takového. Ve světě pětasedmdesát procent nákladů na pořádání těchto soutěží na sebe berou města a regiony,“ vyjádřil se šéf organizačního výboru Zlaté lyže Petr Honzl.

Podle radních je milionový příspěvek adekvátní současné situaci. „Model uspořádání závodů je tady trochu jiný než v zahraničí, kde regiony a města možná přispívají částkou vyšší, nicméně přes tato města pak jdou i veškeré příjmy,“ podotkla novoměstská starostka Zdeňka Marková.

Podle ní je nutné společné hledání východiska bez zbytečného obviňování, že „ten dal málo a ten dal více“.

Přípravy na biatlon

Finanční třesk má ale teprve přijít. Velké peníze se totiž budou muset investovat také do infrastruktury před světovým šampionátem v biatlonu v roce 2013.

„Až časem se docení, jaký význam mistrovství světa v biatlonu má. Co se týká rozvoje areálu, seznámil jsem radu města s naší představou. Chybí tu parkoviště, přístupové komunikace a hotely. To je obrovská slabina, ale je tu poměrně dost dlouhý čas na to, aby podnikatelé a město mohli zareagovat. Jde to ruku v ruce i s pořádáním Zlaté lyže a světových pohárů. Musíme respektovat zdejší možnosti, ale také to musíme do roku 2013 zlepšit. Bude muset dojít k zásadním změnám,“ upozornil marketinkový manažer závodů Jiří Hamza.

---------------

Seriál článku o Tour de Ski v Novém Městě najdete ZDE

Helena Zelená Křížová, Ondřej Švára