Silvestrovská bude letos opět místními oblíbená show v Bystřici nad Pernštejnem. „Zachováme ohňostroj tradiční, silvestrovský. U obyvatel má příznivé ohlasy. Na náměstí plánujeme opět hudbu, a hymnu zazpívá Robert Jícha z Městského divadla v Brně. Náklady budou asi čtyřicetitisícové," přiblížil oslavy konce roku v Bystřici místostarosta Josef Vojta.

Ohňostroj bude

Pyrotechnickou přehlídku zorganizují nakonec i ve Velkém Meziříčí, i když radní letos o jejím pořádáním vedli dlouhé debaty, zda ohňostroj uspořádat, anebo ne. Někteří obyvatelé se totiž obávají na Náměstí během oslav vkročit, aby nepřišli k úrazu. Loni se tam kromě „běžných" návštěvníků sešli i výtržníci, kteří ničili mobiliář a rozbíjeli lahve, někdo tam mezi lidmi odpálil pyrotechniku silnější, než jakou lze běžně koupit pro zábavu.

„Svolám proto jednání s městskou i státní policií, hasiči a technickými službami města. Pokusíme se domluvit, jak zajistit bezpečnost a okamžitý úklid na náměstí," řekl místostarosta Josef Komínek. „Nechceme, aby to dopadlo jako loni, dodal. Ohňostroj ve Velkém Meziříčí bude stát okolo čtyřiceti tisíc korun.

Novoroční tradice

Ve Žďáře nad Sázavou je tradicí ohňostroj na Nový rok v podvečer. Ani letos se to nezmění. Podle místostarosty Jaromíra Brychty radnice za ohňostroj tuto sezonu utratí nejvýše pětadvacet tisíc korun. Soutěž na poskytovatele bude ukončena dnes. „Předpokládáme, že suma za uspořádání show bude nižší než určené maximum," řekl Jaromír Brychta. Na náměstí Republiky přednesou zdravice i zástupci města a zazpívá sbor Fons.

Stejnou zvyklost zakládají ve Velké Bíteši, kde mívali ohňostroj od roku 2010, a to na silvestra. „Pokusný" novoroční tam pořádali letos 1. ledna. „Ten termín se osvědčil, protože se mohou zúčastnit i rodiče s dětmi. Projevilo se to na vyšším počtu účastníků novoročních oslav," sdělil Tomáš Kučera, bítešský místostarosta.