Jak vysvětlil vedoucí kina Zdeněk Zieman, diváci se nemohli dočkat. „Volali a ptali se. Otvíráme starším filmem. Od června nabídneme novinky. Kino je bez občerstvení,“ upozornil a dodal, že diváci budou při vstupu kontrolováni, jestli mají test nebo očkování. „Všechno zkontrolujeme, zapíšeme, podle sedadel. Kdo se neprokáže, nepůjde do kina,“ prohlásil rázně.

Podle jednatele Tomáše Hermanna z kina a divadla Ostrov v Havlíčkově Brodě je nyní na pořadu dne hlavně oprava toalet. „Otevření kina chystáme až na polovinu června. Co budeme promítat, nevím,“ konstatoval. S otevřením kina vyčkává i Milan Dufek z Jupiter klubu Velké Meziříčí. „Promítat bychom mohli už teď, ale nabídka není dobrá,,“ prohlásil. Jak vysvětlil, velcí distributoři si dávají na čas. „Obří distribuční společnosti čekají, až se jejich multikina budou moci otevřít zároveň s občerstvením. To teď nejde. A na staré filmy diváky nepřilákáme,“ zdůraznil Dufek.

Radost filmovým fanouškům ale udělá kino v Třebíči. Podle ředitelky městského kulturního střediska Jaromíry Hanáčkové otevře kino 1. června, a promítne britský film Smečka.

Naopak kino ve Žďáře nad Sázavou začíná až 17. června. „Nabídka filmů není pro diváky atraktivní. A kino bez občerstvení, to není ono,“ vysvětlil programista kina Aleš Hrbek. Také velké kino Cine Star Jihlava zůstane zavřené. Multikina typu Cinestar či Cinema City, multiplexy, které měly kvůli zavření z důvodu koronaviru stamilionové ztráty, nechtějí otevírat bez možnosti prodávat občerstvení. „V takovém případě máme vyzkoušené, že půlka lidí do kina nepřijde," sdělil ředitel sítě multikin Cinestar Jan Bradáč. Kino Dukla Jihlava chce otevřít už 10. června. Zatím zkoumá nabídku distributorů. Kino v nedalekých Dačicích ale začíná už 6. června českým filmem Bábovky. V Dolní Cerekvi uvažují dokonce, že začnou promítat až o prázdninách.

Kam zajít do kina?

26.5. kino Vesmír Pelhřimov americký film After: Přiznání ve 20 hodin.

1.6. kino Třebíč britský film Smečka ve 20 hodin.

1.6. až 2.6. kino Humpolec americký animovaný film Duše v 19 hodin.

3.6. kino Humpolec dánský film Chlast ve 20 hodin.

5.6. kino Krucemburk nabídku zvažuje promítání ve 21.45 hodin.

6.6. kino Dačice český film Bábovky ve 20 hodin.

10.6. kino Dukla Jihlava nabídku zatím zvažuje.