„Byli bychom rádi, kdyby se o nás dozvědělo více lidí. Třeba o tom, že máme svou základnu ve Žďáře, a odtud vyjíždíme do celé republiky, abychom pomáhali popáleným,“ uvedla zakladatelka Popálek a současně i šéfka organizace Jana Lacinová.
Na „narozeninové“ oslavě této obecně prospěšné společnosti nechyběli ti, kterým Popálky pomohly radou i skutkem. „Chtěli jsme veřejnosti představit dva příběhy popálených pacientů, oba jsou z Vysočiny. Jedním z nich je příběh „tří hrdinek“, jak jej mezi sebou nazýváme,“ řekla Jana Lacinová.

Příběh „tří hrdinek“ začal předposlední říjnovou sobotu roku 2015 v drážním bytě v Dobroníně na Jihlavsku, který tehdy obývala Miluše Šenková. „V době, kdy v bytě vybuchl plyn, byla doma babička s vnučkou. Babička svým vlastním tělem ochránila vnučku před plameny, sama to ale odnesla popálením velké části těla. Vnučka skončila se značnými psychickými problémy, naštěstí už je ale v pořádku. Jak babičku, tak vnučku i dceru, která se o obě následně pečlivě starala a držela je při životě, provázíme od počátku jejich příběhu,“ popsala Jana Lacinová.

Léčba Miluše Šenkové byla dlouhodobá. „Vyvrcholilo to ale happy endem. Podařilo se nám domluvit s pojišťovnou o zmenšení poprsí - prsa jí trhala jizvy po popáleninách. Navíc se nám povedlo vykomunikovat odpuštění dluhu Miluše Šenkové vůči Českým drahám, které po ní vymáhaly zaplacení škody za zničený byt. Sice nebyla prokázána vina, ale dráhy přesto požadovaly škodu zaplatit,“ prozradila další část příběhu „tří hrdinek“ Jana Lacinová.

Druhý příběh představil mladou maminku Sabinu Dvořákovou, které se život změnil jediným okamžikem v srpnu v roce 2015 na školní praxi v Řecku, kde se jí prsty levé ruky dostaly do horkého mandlu. „Prsty jí musely být nakonec amputovány. Její příběh navíc i nadále pokračuje, protože soudy stále ještě nejsou u konce. Kolegyně s ní na podzim letěla do Řecka, kontaktujeme právníky, jsme ve spojení s řeckou ambasádou a pomáháme Sabině probojovat se všemi nepříjemnostmi, které ji stále ještě provázejí,“ prozradila Jana Lacinová.