Pětistovka na hlavu, a ještě je to málo, hlásí starostové měst ohledně výše poplatku za komunální odpad pro příští rok. Na současné zákonné maximum už platba stoupla ve třech městech okresu.

„Obyvatelé Jemnice platí poplatek za svoz odpadů v plné výši, tedy pět set korun za rok,“ uvedla Ivana Hampapová z jemnického odboru vnitřních věcí. Přesto, že Jemničtí platí za svoz odpadů maximum, město musí doplácet přes jeden milion sedm set tisíc korun.

Zvýšení poplatku v současné době nechystá radnice v Moravských Budějovicích. Lidé zde platí čtyři sta osmdesát korun, číslo se totiž dobře dělí dvanácti měsíci v roce.

„Zvýšení tohoto poplatku závisí na postoji zastupitelů. Musela by se změnit vyhláška, takže jak by to nakonec dopadlo nelze předjímat,“ popsala situaci v Moravských Budějovicích vedoucí oddělení finanční kontroly, evidence majetku, poplatků a exekutivy na městském úřadě Lucie Stejskalová.

Moravské Budějovice doplácí za svoz odpadů polovinu všech nákladů. „Celkové roční náklady na svoz odpadů a všechny záležitosti s ním spojené činí sedm milionů korun. Od občanů přitom vybereme asi tři a půl milionu,“ upřesnila Stejskalová.

Vyhláška určující pětisetkorunový poplatek platí i v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou.

Stejně jako v Jemnici, i když platí obyvatelé Jaroměřic maximální možnou výši poplatku, město musí zaplatit více než pět milionů.

V Náměšti mají poplatky vypočítané nejlépe. Vzhledem k počtu obyvatel doplácí jen málo přes šedesát tisíc korun.

Plnou výši poplatku ale neplatí obyvatelé Třebíče. Zde je cena za svoz odpadu stanovena na čtyři sta devadesát dva korun a v příštím roce se nebude zvyšovat.

„Není v tom jen odvoz popelnice, ale i provoz sběrných dvorů. Částka ovšem na odpadové hospodářství zdaleka nestačí, město doplácí několik milionů ročně,” vysvětlil třebíčský mluvčí Ivan Přibík.

Poslanecká sněmovna má nyní na stole novelu skupiny poslanců. Ti navrhují, aby maximální sazba poplatku narostla na tisíc korun za rok. Sněmovna zatím novelu projednala v prvním čtení, nyní ji čeká posouzení ve výborech.

MARTIN MOŠTĚK
KATEŘINA DLABAČOVÁ