„V letošním roce jsme ve stanici přijali sedmadvacet převážně popálených dravců. Nejčastěji šlo o poštolku, ve dvou případech o káně lesní, ale ošetřovali jsme i holuba domácího nebo kalouse ušatého,“ sdělil ředitel Záchranné stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
Opeření dravci se popálili na starších typech sloupů vysokého napětí. Ty jsou pro ptáky velmi nebezpečné. Pokud na ně dosednou, dojde k elektrickému výboji. Ten pro opeřence znamená jediné - smrt nebo trvalý handicap. „Pro nově budovaná či rekonstruovaná vedení se dnes již používají výhradně sloupy, které jsou pro ptáky bezpečné. Problémem zůstává zhruba 750 tisíc sloupů postavených v minulosti. Energetici mají pochopení, jednání dlouhodobě probíhají, je to složitější proces. Do roku 2035 problém s nebezpečným vedením vyřešíme,” řekl šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč, který se problematice úhynu ptáků v souvislosti s elektrickým vedením dlouhodobě věnuje.

Ochranáři chtějí do monitoringu nebezpečných sloupů zapojit také veřejnost. „Pokud lidé vědí o sloupech, kde ptactvo často nachází smrt, byli bychom rádi, kdyby na ně upozornili kolegy z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Ti všechny údaje o nalezených ptácích shromažďují, evidují a data předávají právě energetikům,“ požádal Zbyšek Karafiát.
„Pro nahlášení potřebujeme tři základní údaje - přesnou lokalizaci, ideálně souřadnice, fotku sloupu a fotku uhynulého ptáka,” upřesnil Václav Hlaváč.