Dnes od tří hodin se uskuteční soutěž v hraní stolního fotbálku. Všechny akce jsou zcela zdarma. „Turnaje u nás bývají pravidelně. Dost často je organizují sami uživatelé. Vytvoří si letáčky, pozvou kamarády, hlídají si pravidla, skóre a tak dále," říká jedna z pracovnic centra Tereza Musilová. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Ponorka, působí ve městě již od roku 1997 a spadá pod Oblastní charitu Žďár nad Sázavou.
Ponorka nabízí mladým lidem od třinácti do dvaceti let hlavně prostor, kde mohou najít pomoc a podporu při řešení své situace a strávit volný čas. Například často tam pobývají děti, které chtějí řešit špatné vztahy s rodinou, potíže ve škole, ale i odpolední nudu, kdy nenavštěvují žádné kroužky.
Chodit mohou do centra kdykoli ve vymezených hodinách, kdy je Ponorka otevřena, což je v pondělí, úterý a čtvrtek od jedné do šesti hodin odpoledne. Docházka do Ponorky není povinná, a přijít sem může každý, kdo spadá do cílové skupiny a dodržuje pravidla, která nedovolují agresivní chování a užívání návykových látek. „Chodí sem většinou mladí lidé, kteří se snaží svoji situaci aktivně řešit, cítí, že něco není v pořádku," uvádí Musilová. Pracovníci Ponorky se s nimi rádi pobaví o jejich každodenních starostech, o tom jak vyzrát na randění, ale poradí i ve věcech ohledně práce, či školy.
Streetwork
„Když jsem sem začala chodit, tak mi bylo třináct let a nevěděla jsem vůbec nic o klubu zvaném Ponorka. Potom jsem se seznámila s ostatními, začala si povídat s pracovníky. Je zde také možnost využít doučování, poradí mi, kdykoliv když potřebuji. Teď už je mi šestnáct a stále tu ráda trávím svůj volný čas," uvádí jedna z uživatelek Ponorky.
Mezi další služby zařízení patří také streetwork. Zaměstnanci chodí po městě a oslovují skupinky adolescentů. Těm se představí, předají základní informace o Ponorce, a pokud má parta zájem, tak se s nimi baví dál. Do terénu chodí každou středu od půl třetí do půl páté.
„Chceme ukázat mladým lidem nový pohled na věc, jiná řešení situací. Pomoci jim přenést se přes prvotní naštvanost, pokud se třeba s někým pohádají, aby věděli, že alkohol nebo útěk není to správné řešení," dodává Musilová. Hlavními zásadami klubu jsou nízkoprahovost, respekt, anonymita, mlčenlivost a individuální přistup.
„Činnost Ponorky je financována z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí, Kraje Vysočina a města Žďár nad Sázavou," dodává vedoucí centra Ivana Bartoňová.