Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ponorka pluje i o letních prázdninách

Žďár nad Sázavou - „Vedu," vykřikuje jeden z hráčů a cinká vítězně na zvoneček, čímž ukončuje turnaj v Cinku. Kontaktní společenské hře, která zahájila týden prázdninových klání v nízkoprahovém zařízení Ponorka.

8.8.2013
SDÍLEJ:

Ve žďárské Ponorce se tento týden konají turnaje. Foto: Ponorka

Dnes od tří hodin se uskuteční soutěž v hraní stolního fotbálku. Všechny akce jsou zcela zdarma. „Turnaje u nás bývají pravidelně. Dost často je organizují sami uživatelé. Vytvoří si letáčky, pozvou kamarády, hlídají si pravidla, skóre a tak dále," říká jedna z pracovnic centra Tereza Musilová. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Ponorka, působí ve městě již od roku 1997 a spadá pod Oblastní charitu Žďár nad Sázavou.

Ponorka nabízí mladým lidem od třinácti do dvaceti let hlavně prostor, kde mohou najít pomoc a podporu při řešení své situace a strávit volný čas. Například často tam pobývají děti, které chtějí řešit špatné vztahy s rodinou, potíže ve škole, ale i odpolední nudu, kdy nenavštěvují žádné kroužky.

Chodit mohou do centra kdykoli ve vymezených hodinách, kdy je Ponorka otevřena, což je v pondělí, úterý a čtvrtek od jedné do šesti hodin odpoledne. Docházka do Ponorky není povinná, a přijít sem může každý, kdo spadá do cílové skupiny a dodržuje pravidla, která nedovolují agresivní chování a užívání návykových látek. „Chodí sem většinou mladí lidé, kteří se snaží svoji situaci aktivně řešit, cítí, že něco není v pořádku," uvádí Musilová. Pracovníci Ponorky se s nimi rádi pobaví o jejich každodenních starostech, o tom jak vyzrát na randění, ale poradí i ve věcech ohledně práce, či školy.

Streetwork

„Když jsem sem začala chodit, tak mi bylo třináct let a nevěděla jsem vůbec nic o klubu zvaném Ponorka. Potom jsem se seznámila s ostatními, začala si povídat s pracovníky. Je zde také možnost využít doučování, poradí mi, kdykoliv když potřebuji. Teď už je mi šestnáct a stále tu ráda trávím svůj volný čas," uvádí jedna z uživatelek Ponorky.

Mezi další služby zařízení patří také streetwork. Zaměstnanci chodí po městě a oslovují skupinky adolescentů. Těm se představí, předají základní informace o Ponorce, a pokud má parta zájem, tak se s nimi baví dál. Do terénu chodí každou středu od půl třetí do půl páté.

„Chceme ukázat mladým lidem nový pohled na věc, jiná řešení situací. Pomoci jim přenést se přes prvotní naštvanost, pokud se třeba s někým pohádají, aby věděli, že alkohol nebo útěk není to správné řešení," dodává Musilová. Hlavními zásadami klubu jsou nízkoprahovost, respekt, anonymita, mlčenlivost a individuální přistup.

„Činnost Ponorky je financována z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí, Kraje Vysočina a města Žďár nad Sázavou," dodává vedoucí centra Ivana Bartoňová.

Autor: Redakce

8.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení