Celkem jde o 235 studentů. Sto šestatřicet z nich jsou středoškolští studenti zdravotnických a sociálních oborů. Devětadevadesát pak bylo vysokoškoláků – mediků a studentů vyšších odborných škol.

Řadě studentům nutná pomoc zkřížila plány. „Musela jsem zrušit brigádu, která pro mě byla velice důležitá. Již nebydlím s rodiči a pracovní povinnost je placená až do půl roku od ukončení nouzového stavu, což je po finanční stránce velice nevýhodné,“ řekla například Pavlína Pekárková z Třebíčska, která pomáhala v Nemocnici Jihlava, a dodala: „Ale i přesto věřím, že má pomoc má smysl.“

Hejtmanství muselo také řešit dotazy některých rodičů, zda je pomoc skutečně nutná. „Snažili jsme se jim vyjít vstříc a kde to byla pro studenta zátěž při studiu, jsme se chtěli nějak domluvit,“ přiznal hejtman.

Přestože byla studentům práce nařízena, hejtman nešetřil slovy díků. „Jejich pomoc byla neuvěřitelná. Všem bych za to chtěl moc poděkovat, postavili se k tomu zodpovědně, aktivně a nedělali to pro peníze,“ ocenil. Zároveň si cení pomoci škol s koordinací a přístupu rodičů.

Studenti z nemocnic a domovů odešli ještě před koncem minulého roku, jejich návrat ale nelze nyní vyloučit. „Byl bych rád, kdyby už nemuseli, ale čísla, která denně sledujeme, nenaznačují, že by pandemie ustupovala,“ uvažoval nahlas. „Významnou roli hraje, že naši zdravotníci už jsou v drtivé většině naočkovaní,“ dodal.