Klání s názvem Silvestrovský běh na historických lyžích pořádají v Polničce už po osmačtyřicáté. „Doufáme, že aspoň trochu nasněží, pro ty staré lyže stačí i centimetr,“ smál se místostarosta Polničky Luboš Zeman.

Jelikož jde ale především o legraci, Polničské nerozhodí, ani když se nedočkají byť jen poprašku. To se potom běhá, třeba s lyžemi na ramenou, anebo ti, co mají historickou výbavu, nezřídka „jedou“ na lyžích i bez sněhu.

A jezdí se i na trakaři. „Letos už je taky nachystaný,“ připomněl Luboš Zeman.

LETOS I MEDAILE

„Děti jezdí okruh na klasických lyžích, berou to jako skutečný závod. Když však není sníh, běhají děti ‚po svých‘, aby to bylo bezpečné,“ vysvětlil Luboš Zeman.

Závod startuje 31. prosince v 10 hodin u Restaurace Polnička („u Šimáka“). „Jako vždy jsou vítány masky a historické či jinak originální kostýmy, což většina účastníků ctí,“ připomněl Luboš Zeman.

Vítěz kategorie dospělých získá láhev vína, ceny ale dostanou první tři ze všech kategorií (dětské jsou tři). „A letos dostanou i medaile, ty jsme zatím nikdy neměli,“ doplnil Zeman.

Všechno kdysi začalo jako převážně pánská „slezina“ štamgastů u místní hospody, kteří to někdy zkusili kolem hospody jen tak na botách, někdy na lyžích, někdy i se zmíněným trakařem. Na historických lyžích se pak jezdí až v posledních přibližně patnácti letech.