Kvůli zrušení předčasných voleb by v pondělí 21. září marně čekali na hosty ČSSD – Kateřinu Brožovou, Jiřího Krampola, Arnošta Lustiga, Josefa Vojtka či Michala Davida. Do města nepřijede ani Daniela Šinkorová, která měla uvádět žďárský mítink ODS.

„Všechny větší mítinky, a s nimi i ten ve Žďáře, jenž měl proběhnout za účasti Jiřího Paroubka, byly zastaveny,“ uvedl Oldřich Lempera, krajský tajemník ČSSD. Předvolební kampaň byla podle jeho slov oficiálně zrušena k úterní půlnoci.

K některým plánovaným akcím ČSSD ale už lidé dostali letáky do schránek, proto se nakonec i přes změny předvolební situace uskuteční, ovšem v poněkud skromnější podobě. Ve žďárském regionu by se to však mělo týkat jenom dvou měst – Bystřice nad Pernštejnem a Svratky.

„Měly tam být větší, asi tříhodinové mítinky. Jelikož už ale lidé dostali pozvánky, tak jsme akce nezrušili úplně. Uskuteční se tam menší setkání občanů s některými kandidáty a zaměstnanci,“ podotkl Oldřich Lempera. Tato setkání by se měla uskutečnit ve čtvrtek 17. září, a to ve čtrnáct hodin v Bystřici a v šestnáct hodin ve Svratce.

Vyčíslování ztrát

Rušením vystoupení populárních umělců a pronájmů zamluvených prostor přijdou však politické strany o nemalé částky. „V současné době vyjednáváme s dodavateli a snažíme se, abychom finanční ztráty minimalizovali,“ dodal Oldřich Lempera.

Předvolební mítink ODS se měl v okresním městě konat 29. září. „Ten byl samozřejmě zrušen. Ztráty, které nám tím vzniknou, nyní teprve vyčíslujeme,“ vyjádřila se Dana Filipi, oblastní manažerka žďárské pobočky ODS.

1. října se pak ve Žďáře nad Sázavou měli s voliči setkat i zástupci nové politické strany TOP 09. Akce spojená s koncertem populární hudby a atrakcemi pro děti se však také neuskuteční. „Jelikož jsme ji ale zatím nikde neinzerovali, nebyl s jejím rušením problém,“ sdělil Michael Kubík z krajské pobočky TOP 09.