Ke třicetinám zdravotnického zařízení je akcí připraveno hned několik. Dnes zahájí oslavy setkání zaměstnanců a partnerů polikliniky a zástupců města i kraje. Na pátečním semináři pak budou přednášet odborníci na cévní a onkologickou problematiku. Právě cévní lékařství a klinická onkologie v posledních letech rozšířily zastoupení oborů ve žďárské poliklinice.

Na sobotu 23. května připravili pracovníci polikliniky pestrý program preventivní prohlídky, ukázky práce záchranářů i spoustu zábavy a atrakcí pro děti. „Návštěvníci se budou moci dostat na místa, která běžně vidět nemohou, prohlédnou si laboratoř, rentgen, ultrazvuk a další oddělení. Na to, co je zajímá, budou návštěvníkům odpovídat naši zaměstnanci," přiblížil ředitel Zrůst.

Živo bude i na prostranství před budovou. V atraktivním programu představí svou práci i techniku všechny složky integrovaného záchranného systému zdravotníci, hasiči, policisté. „Zásahy ukážeme přesně tak, jak se odehrávají v reálných situacích," uvedl ředitel Zrůst. Ukázky budou záchranáři komentovat. „Městská policie například předvede výcvik psů, představíme i náš preventivní program," sdělil Martin Kunc, vedoucí žďárských strážníků.

Pro děti jsou připravené hry a soutěže, pracovníci polikliniky vyhlásí vítěze výtvarné soutěže Zdravotník očima dítěte, kterou vypsali pro děti ze žďárských základních a mateřských škol. „Soutěžní obrázky pak budou vystavené po celé poliklinice," řekl Michal Hubert Zrůst.

Poliklinika Žďár nad Sázavou je příspěvkovou organizací města, otevřena byla v květnu 1985, i když o výstavbě se začalo jednat už v roce 1962. Zdravotnická zařízení ve městě přestala potřebám kapacitně i prostorově stačit koncem 60. let, navíc byla rozeseta v několika objektech na různých místech. Vysoký přírůstek obyvatel po roce 1960 situaci ještě zhoršil.

Příprava výstavby byla náročná, až v roce 1978 se dořešilo, kde bude poliklinika stát. Stavět se pak začalo o dva roky později. „Po třiceti letech fungování můžeme konstatovat, že se ta dlouhá příprava vyplatila. Nejméně po designové stránce a vnitřním uspořádání se budova polikliniky řadí k těm lepším ve městě," poznamenal Zrůst. Po letech už některé provozy a technologie musely projít rekonstrukcí, probíhá kompletní oprava původních rozvodů vody, jež byly v havarijním stavu.

„V posledních třech letech také modernizujeme lékařské přístroje na všech odděleních. U zaměstnanců prosazujeme systém celoživotního vzdělávání, aby udrželi krok s novými trendy v tak dynamickém oboru, jakým medicína je," doplnil ředitel Michal Hubert Zrůst.

Od roku 1985 polikliniku dosud vedlo šest ředitelů, sedmým je ten současný, Michal Hubert Zrůst, který zařízení řídí od roku 2012.

-------------------

Den otevřených dveří

sobota 23. května, 8.00-13.00

9.00-9.20, 11.00-11.20: výcvik služebních psů MP Žďár n. Sáz.

10.00-10.30: simulovaná dopravní nehoda, ukázka postupu záchranných prací složky IZS

10.30-11.00: vyhlášení vítězů malířské soutěže pro ZŠ a MŠ

Průběžně během dopoledne:

- prezentace záchranářů: zdravotníci, hasiči, policisté

- BESIP a nehodový trenažér: lidé si ve vozidle upevněném v otočném zařízení vyzkoušejí, co zažijí, když se při nehodě jejich auto převrátí na střechu nebo se začne kutálet.

- Onko maják: zkušení průvodci zájemce provedou maketou tlustého střeva.

- preventivní prohlídky u specialistů zdarma, prevence kožních nádorů či onemocnění tepen a žil, sonografické vyšetření prsou a nácvik samovyšetření, rady výživové poradkyně

Pro děti: skákací hrad, malování na obličej, tetování, malování na chodník, točená kofola zdarma