„Místnost je zařízena tak, aby pobyt v ní nebyl pro děti, ať už se stanou oběťmi trestného činu, anebo jsou jeho svědky stresující, jako tomu může být ve stroze zařízené kanceláři. Tam jsou navíc kromě vyšetřovatele přítomni ještě další lidé kupříkladu psycholog, státní zástupce, sociální pracovník. Dítě se pak může uzavřít do sebe a obklopeno cizími lidmi v neosobním prostředí se bojí cokoliv říct," popsala komisařka žďárského územního policejního odboru Jana Martincová, která se při vzniku výslechové místnosti pro děti a mladistvé angažovala.

Výslechová místnost ve Žďáře nad Sázavou vypadá spíše jako dětský pokojíček, nechybí v ní veselé barvy, hračky či psací stolek s pastelkami. Důležité je speciální jednocestné zrcadlo pro pozorování dění ve vedlejší monitorovací místnosti, skryté kamery pořizující videozáznam a audiotechnické zařízení, protože s dítětem v „pokojíčku" hovoří pouze vyšetřovatel.

„Prostřednictvím audio a videotechniky lidé v monitorovací místnosti za zrcadlem nejenom vidí, ale i slyší, o čem vyšetřovatel s dítětem hovoří. Současně se pořizuje videozáznam rozhovoru," vysvětlila policejní komisařka Jana Martincová.

„Pomocí speciálního zařízení mohou osoby v monitorovací místnosti rovněž upozornit na některé momenty, případně klást doplňující otázky," dodala komisařka Martincová.

Místnost ale nemusejí využívat jenom nezletilí, svoje opodstatnění může mít i při výsleších týraných žen či seniorů.

Domácí násilí

„Jde například o ženy, které se staly oběťmi domácího násilí, jsou ve špatném psychickém stavu, a určitě se jim bude lépe hovořit v uvolněném prostředí výslechové místnosti pro děti a mladistvé, než před řadou dalších lidí v klasické policejní kanceláři," upozornila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Vybudování žďárské výslechové místnosti pro děti vyšlo na 259 tisíc korun. Bylo hrazeno z grantu ministerstva vnitra ve výši 205 tisíc korun, příspěvku Žďáru nad Sázavou čítajícího téměř čtyřiadvacet tisíc korun, třiceti tisíci přispěla Policie České republiky na stavební úpravy.

„Vznik výslechové místnosti je plusem. Navíc nemusí sloužit jen pro potřeby policie, ale třeba i pro jednání s dětmi týkající se jejich sociálně právní ochrany v rámci městského úřadu či pro potřeby soudu," uvedl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Žďárský policejní odbor je v pořadí třetím pracovištěm v Kraji Vysočina, kde byla speciální výslechová místnost zprovozněna.

Jako první vznikla už v roce 2010 v Třebíči, letos v lednu v Jihlavě a práce na ní právě finišují i v Havlíčkově Brodě.

Příští rok by měl v tomto ohledu přijít na řadu pelhřimovský policejní odbor.