Důvod? Měl v krvi 2,29 promile alkoholu. „Muž se při úterním karambolu lehce zranil a byl odvezen na záchytnou stanici do Jihlavy,“ potvrdil informaci mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Málokterý cyklista totiž respektuje, že stejně jako za volant, ani za řídítka bicyklu se nesmí posadit po požití alkoholu. Přitom to přímo zakazuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. „Cyklista se stejně jako řidič motorového vozidla jízdou po komunikaci stává účastníkem silničního provozu. Tudíž pro něj platí tatáž pravidla jako pro ostatní řidiče. Alkohol v krvi je zakázaný,“ řekl vedoucí dopravního inspektorátu Policie České republiky Jan Kostečka.

Cyklisty hojně navštěvovaným místem je například restaurace Salon Expres Vagon, která leží kousek za Polničkou směrem na Velké Dářko. Výsledek redakčního průzkumu? Za půl hodiny redaktoři napočítali pět „kolařů“, kteří od Vagonu odjížděli s alkoholem v krvi.

„Když si někdo objednává pivo, nevím, jestli přijel autem nebo na kole. Ale míváme tu hodně cyklistů, takže je možné, že se před jízdou alkoholu napijí,“ uvedla obsluha Salonu Expres Vagon. „Dal jsem si pivo,“ přiznal třicetiletý Kamil Vrána ze Žďáru.

„Pro kolo by měla být povolená nějaká hranice alkoholu. Třeba půl promile. S jedním pivem nejste na silnici nebezpeční,“ myslí si Vrána.

Cyklisté si zlatavý mok často objednávají i v restauračních zařízeních u Pilské nádrže, která se nachází přímo u cyklistické stezky vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do Polničky. Promile alkoholu v krvi ale mohou „kolaře“ vyjít draho.

„Takový člověk může dostat pokutu až dvacet pět tisíc korun,“ informoval policista Jan Kostečka.

Důvod, proč jsou za požití alkoholu před jízdou stíháni i cyklisté, je podle policistů jednoduchý – pod vlivem alkoholu mohou snadněji zapříčinit dopravní nehodu nebo jinak zproblematizovat dopravu na silnicích.

Od začátku roku 2008 zatím cyklisté na Žďársku zavinili jedenáct dopravních nehod, alkohol hrál roli pouze v jednom případě. Nehody si nevyžádaly oběti na lidských životech, jedna se dokonce obešla bez zranění. Loni ve stejném časovém období došlo k jednadvaceti nehodám způsobeným cyklisty. Alkohol policisté zjistili u tří z nich.

------------

Policisté nechávají dýchnout i cyklisty

Stejně jako uživatelé automobilů se lidé za řídítky bicyklů mohou stát cílem kontrol dopravních policistů ze Žďáru nad Sázavou. Jak řekl vedoucí dopravního inspektorátu Policie České republiky Jan Kostečka, s alkoholem v krvi se nesmí sednout ani na kolo.

Je povolené jezdit na bicyklu po požití alkoholu?

Cyklista je řidič nemotorového vozidla. A když člověk sedne na kolo, stává se běžnou součástí silničního provozu a platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní řidiče. Jezdit na kole pod vlivem alkoholu se nesmí.

Jaký postih hrozí tomu, kdo tento zákaz poruší?

Takovému cyklistovi hrozí stejné sankce jako řidičům motorových vozidel, jenom s tím rozdílem, že nemůže přijít o žádné body. Pokuta se stanovuje podle míry alkoholu v krvi, ta nejvyšší může být až dvacet pět tisíc korun.

Kontrolujete cyklisty, zda se před jízdou napili alkoholu?

Ano, kontroly provádíme při běžném výkonu služby. Soustředíme se na místa, kde lidé jezdí na kole nejvíce, třeba na ulici Jungmannovu a Bezručovu nebo na místní cyklistické stezky. Nejčastější jsou ranní kontroly, když cyklisté vyrážejí třeba do práce, anebo pak odpoledne a večer, když se zase vrací.

A „nadýchal“ už někdo z kontrolovaných cyklistů?

Musím říct, že poslední měsíc jsme kontroly nedělali, ale předtím si nepamatuji na žádný případ, kdy by kontrolovaný cyklista opravdu měl alkohol v krvi.

Stále hrozí cyklistovi postih za to, že se „vybourá“ a zraní?

V tomto případě došlo ke změně zákona. Dříve platilo, že pokud cyklista způsobí dopravní nehodu a zraní při tom sám sebe, zaplatí pokutu. Nyní zákon říká, že cyklista platí sankci, pokud zaviní dopravní nehodu a dojde při tom ke zranění jiné osoby. Výše pokuty se pak odráží od rozsahu zranění, od toho, co řidič bicyklu přesně udělal a dalších okolností.

Lucie Pátková