„Vodím dcerku do školy ve Švermově ulici, mám to totiž při cestě do zaměstnání. Když vidím to množství aut, jaké před zahájením výuky přijíždí před budovu, jsem ráda, že dcerku do školy vodit mohu. Auta se otáčí či jinak manévrují, je to tam často opravdu hodně nebezpečné a nepřehledné i pro dospělého člověka, natož pak pro malé děti," pohoršovala se nad neukázněností šoférů jedna z oslovených maminek Kateřina Sáblíková.

Jak potvrdil vedoucí žďárské městské policie Martin Kunc, s nešvarem v podobě ignorování dopravní značky „zákaz vjezdu všech vozidel", jež platí pro oba směry, se skutečně u základní školy Švermova setkali. K tomu, aby se to neopakovalo, má pomoci dohled strážníků ve spolupráci se státní policií a dopravním inspektorátem.

Pokuta může být až dvoutisícová

„Rodiče některých dětí zajížděli ráno až před budovu základní školy Švermova a také ke školskému zařízení v areálu žďárského zámku. Přitom jezdili do zákazu, a ohrožovali tím bezpečnost chodců. Především pak školáků, kteří mířili pěšky do školy. Nejohroženější jsou prvňáčci a žáci nižších tříd," konstatoval Martin Kunc. Jak zároveň upozornil, v případě přistižení motoristů v prostoru, kde nemají co dělat, hrozí dotyčným hříšníkům nemalé finanční sankce.

„Budeme tvrdí a hodláme ukládat přísné blokové pokuty v horní sazbě," dodal Kunc. Finanční postihy mohou činit až dva tisíce korun.

Prevence se ale vyplatila. „Pokuty jsme prozatím rozdávat nemuseli. Když spatří řidiči policistu nebo strážníka před školou ve Švermově ulici, už do zákazu jednoduše nevjedou. Situaci budeme monitorovat i nadále," slíbil Martin Kunc s tím, že totéž platí pro zámeckou školu, kde strážníci konkrétně stojí u přechodu pro chodce.

Jinak nazírá na celou problematiku otec, který si nepřál být jmenován. Uvedl, že jeho potomek dochází do školy v zámku a musí přitom překonávat frekventovanou silnici první třídy. „Co se mě týká, raději vždy poruším zákaz, jen abych si byl jistý, že se moje dítě dostalo v pořádku do školy. Město nemá v lokalitě dořešené přechody pro chodce, i když jak zní z radnice, pracuje se na tom. Myslím, že obdobně by se zachoval mnohý milující rodič," nechal se včera u zámecké školy slyšet mladý muž.

Komplikace s vozidly u žďárské ZŠ Švermova si je vědom rovněž její ředitel Jaroslav Ptáček. Přesto, jak řekl, dosud nezaznamenal od rodičů školáků v tomto směru žádnou kritiku.

„Na zákaz vjezdu až před budovu jsou rodiče upozorňováni při rodičovských schůzkách. A to buď mnou osobně prostřednictvím školního rozhlasu, nebo přímo třídními učiteli v jednotlivých učebnách," podotkl ředitel Jaroslav Ptáček.

Ředitel školy připustil ovšem, že v loňském roce motoristé vozy zablokovali příjezd ke školnímu objektu sanitce. „Při seznamování s rodiči prvňáčků se stalo, že nám tu zkolabovala jedna maminka. Záchranka se k budově nemohla dostat," připomněl událost Jaroslav Ptáček.