Při výslechu žena kriminalistům tvrdila, že bankovky má za prodej osobního auta Mercedes od blíže neurčených osob. Za udávání padělaných peněz jí hrozí až dva roky vězení, sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jen na Vysočině se policii podařilo letos zadržet 20 padělků. Podle mluvčí je pravděpodobné, že některé falešné tisícikoruny jsou stále ještě v oběhu. Mají shodné sériové číslo C80 726633.

Kriminalisté vypátrali, že žena v prosinci při náhodném nákupu v Brně zjistila, že jde o padělané peníze, protože je jeden obchodník odmítl vzít. "Ale přesto vědomě a úmyslně tyto bankovky uváděla do oběhu," uvedla mluvčí. Platila jimi v prodejnách na Vysočině i na území Jihočeského kraje, kde v jedné obci fakticky žije.

Na Vysočině se letos objevují rovněž falešné bankovky s nominální hodnotou 500 korun. "Padělané bankovky jsou nejčastěji zachyceny peněžními ústavy, kde jim pracovníci věnují nejvíc pozornosti," podotkla Čírtková. Pozor by si podle ní měli dávat hlavně obsluhující pracovníci v barech, hernách, u čerpacích stanic a v obchodech. Pokud lidé mají podezření, že bankovka není pravá, nemusí ji přijmout. Kontaktovat by pak měli policii.