Těžká technika tentokrát vyjede na vysočinské přivaděče dálnice D1 v 9 hodin a bude pomalu projíždět oběma směry. Hospodářské stroje na dálnici nevjedou, ovšem osobní a nákladní vozy zemědělců, splňující podmínky dálničního provozu, ano.
„Zemědělci chtějí blokovat dálnici pomalou jízdou. Nasadíme posily, vrtulník a uděláme všechno pro udržení plynulého provozu. Žádáme řidiče o trpělivost a obezřetnost. Očekáváme tvorbu kolon,“ konstatoval včera mluvčí krajského ředitelství policie Pavel Šváb.
Do Zhoře přijede padesát traktorů
Do Zemědělské společnosti Zhoř na Jihlavsku přijede v pondělí ráno asi 50 traktorů ze Žďárska. „Pojedeme na dálniční přivaděč Velký Beranov a budeme projíždět trasu Velký Beranov, Jamné a zpět. Řada aut pojede na dálnici,“ poznamenala předsedkyně ZS Zhoř Jana Lokvencová.
„Na dálnici vyjedou pouze vozidla, která tam smí, ale traktory budou brzdit provoz na přivaděčích. Stávkovat budou asi všechna zemědělská družstva na Havličkobrodsku,“ přiblížil ředitel Zemědělské společnosti Lípa Václav Grubauer.
Zemědělci z Pelhřimovska se chystají zablokovat dálnici od Jihlavy–Pávova až po Velký Beranov. „Další stroje pak budou blokovat nájezd na dálnici u Humpolce,“ upřesnil František Papež z pelhřimovské pobočky Zemědělského svazu ČR. Z žirovnické Agrozy podpoří protest jedenáct, traktorů stejně jako technika z Onšova a dalších družstev.
Podle ředitele Okresní agrární komory Třebíč Karla Coufala se blokády dálničních přivaděčů a dálnice účastní až 85 procent zemědělců z Třebíčska.
Pořadatelé protestu z Agrární komory shodně označují důvody, které je vedly k blokádě dopravy. „Protestní akci pořádáme, aby si vláda a veřejnost uvědomily, že producenti na jediném litru mléka vykazují ztrátu tři koruny, což je likvidační stav. Dostávají se do neřešitelných situací. Musí platit úvěry, ztráty podle velikosti stád a propadají rychle do milionových ztrát,“ přiblížil ředitel krajské agrární komory Vlastimil Vaněk.
„Okolní státy zavedly opatření a domácím farmářům pomáhají, ale česká vláda nechává svoje zemědělce bez pomoci. Rýsuje se nejhorší varianta, že produkce mléka se zhroutí. Od státu nemáme žádné pozitivní signály,“ doplnil Vaněk.
Předseda Zemědělského družstva Kouty na Třebíčsku Lubomír Pisk připomněl, že ceny mléka jsou katastrofální, a pokud okamžitě nezačne stát zjednávat nápravu, nastane pochmurné údobí vybíjení stád.
„Totální likvidaci mléčných krav by zemědělství nepřežilo. Situace není dobrá v celé Evropě, ale všechny okolní země se snaží do zemědělců napumpovat dotace. U nás narážíme na nezájem vlády,“ prohlásil.
Nato zmínil postup sousedních zemí: „Okolní země s námi cítí. Němci nám jako čerstvou novinku nabídli, že přijedou s 200 traktory po vlastní ose podpořit náš pondělní protest,“ připustil Lubomír Pisk.
„Na protestní akci v květnu jsme deklarovali, že přistoupíme k razantnějším krokům, pokud situaci nezačne vláda řešit. Můžeme jít ještě dál,“ podotkl Vlastimil Vaněk.