Citelně rušněji však kvůli uzavírce bylo v okolních čtvrtích. Řidiči totiž začali jezdit po náhradních trasách a v podstatě zablokovali již tak přeplněné ulice města. „Z jednoho konce Žďáru na druhý teď trvá jízda i půl hodiny. Přitom neujedete víc jak pět kilometrů," komentoval uzavírky řidič Petr Pešek.

Stál v mnohasetmetrové koloně v ulici Neumannova, kudy prochází oficiální objízdná trasa. Sousední ulice Novoměstská byla ve špičce zahlcena od hlavní křižovatky u obchodního domu Convent až téměř po výjezd na Nové Město. „Kdo do Žďáru vyloženě nemusí, ať sem teď vůbec nejezdí. Hlavně ve směru od Nového Města je to katastrofa," konstatoval Jiří Svoboda.

Náměstí Republiky se uzavřelo kvůli rekonstrukci kanalizace a vodovodu pod státní silnicí I/37, která přes náměstí prochází. Uzavírka potrvá do konce července.

Chybí alternativy

Žďár je náchylný na jakoukoliv dopravní úzavírku, neboť kolem města nevede žádný obchvat či alternativní silniční tepna uvnitř města. Vzhledem k tomu je současná dopravní situace ve městě kritická. Navíc námětstí Republiky není ve Žďáře jediné místo, kde se na silnici pracuje. Stále probíhá také výstavba silniční propojky sídlišť Libušín a Klafar, se kterou souvisí částečná uzavírka hlavního tahu u žďárského zimního stadionu. Zde budou od soboty po krátké pauze opět řídit provoz semafory. „Od 8. do 21. června se tu doprava znovu svede do jednoho pruhu," informoval vedoucí komunálního odboru žďárské radnice Jaroslav Kadlec.

Že i tato uzavírka hodně znepříjemňuje cestování po městě, dokazují zkušenosti řidičů. „Jel jsem z Nového Města do Kolína a Žďárem jsem jenom projížděl. Nikde jinde jsem se nezdržel tak dlouho jako tady. Jistě, lidé budou nadávat pořád. Buď že jsou díry v silnicích nebo že se opravují. Ale ze Žďáru v době uzavírek prostě není úniku. Všechny cesty vedou skrz něj," říká Tomáš Smolík z Nového Města na Moravě.

Po skončení oprav kanalizace se na náměstí Republiky dají vozovky pouze do původního stavu. Generální opravu povrchů provede ředitelství silnic a dálnic pravděpodobně až v roce 2014.