„Děláme tábor jako jakýkoliv jiný, máme celotáborovou hru a doprovodné programy. Všechno je potřeba nachystat předem, ale pokud nevíme na sto procent, jestli letní tábory vůbec budou, tak se nám do toho ani moc nechce,“ poznamenala Jana Jančová z Jezdeckého klubu Třešť na Jihlavsku, která každoročně připravuje letní tábor Hříbata Řídelov.

Dodala také, že Rada dětí a mládeže, kam patří, poslala vládě otevřený dopis, kde žádá o nějaké pevnější vyjádření, jak to s letními tábory letos bude a zda je vůbec povolí.

Jana Jančová, stejně jako další organizátoři letních táborů, tak v těchto dnech čekají na určitý verdikt vlády. „Čekáme na informace, v jakém termínu se budou moci tábory uskutečnit a také v jakém počtu osob. Pokud povolí tábory až od srpna, tak si to neumím moc představit. Tábor děláme v červenci, máme přihlášené děti a nasmlouvané vedoucí, takže nedokážu říci, jestli pak v pozdějším termínu budou mít čas a dostanou volno v práci,“ přemítala Jančová.

Ilustrační foto.
Chatky v kempu, buňky u hřbitova. Tam všude můžou skončit domácí tyrani

Podobný problém řeší i skautští vedoucí v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. „Bude záležet na mnoha okolnostech, jestli budeme moci letní tábor uskutečnit. Nejen jak se vyvine epidemiologická situace v naší republice, zdali stát pořádání letních táborů umožní, jaká budou hygienická opatření, ale například také budeme doufat, že vedoucí, které tábor pořádají ve svém volném čase, budou mít čas. Přeci jen mezi vedoucími máme studentky vysokých škol, kterým prodloužily zkouškové období do července, nebo naopak jsou mezi námi již zaměstnané vedoucí, kterým byla zrušena dovolená,“ prozradila Vendula Kohoutová, vedoucí skautského dívčího oddílu Činčapi anpetu wi v Kamenici nad Lipou.

I přes veškerou nejistotu spojenou s pořádáním letošních táborů v letních měsících ale kamenické skautky tábor stále připravují a doufají, že ho na začátku července budou moci uspořádat, ať už v jakékoliv podobě. „Letní tábor je pro všechny děti v našem oddíle tradicí, na kterou se po celý rok těší. V letošním roce by se jednalo o třicátý tábor v pořadí, a proto také doufáme, že naši tradici dodržíme a společně se se všemi našimi světluškami a skautkami na táboře uvidíme,“ doplnila Vendula Kohoutová s tím, že v posledních týdnech situaci nepřetržitě sleduje a věří, že alespoň v půlce května bude mít potřebné informace.

Koordinátorka pomáhá mladé rodině v nesnázích.
Vyrostla v dětském domově, teď kvůli koronaviru nemá práci

I děti, které se o letních prázdninách na tábory chystají, jsou momentálně v nejistotě. „V létě jezdím pravidelně na dva tábory, na které se i letos moc těším. Pokud se budou rušit, tak je to velká škoda. Jeden z táborů, na který jedu do Nového Řadova, už mám zaplacený a navíc tam pojedu ještě se dvěma kamarádkami,“ povzdychla si Lola Bednářová z Kamenice nad Lipou.

S tím, že letošní tábory pro děti budou, stále počítá Miloš Kejklíček, ředitel Střediska volného času v Havlíčkově Brodě. „Letní tábory i nadále připravujeme. Předpokládáme, že tábory se uskuteční, ale s určitým omezením, které se týká počtu dětí a ochranných pomůcek,“ řekl Miloš Kejklíček.

V havlíčkobrodském Středisku volného času chystají tři plně organizované tábory a osm táborů příměstských. „Pokud by byly tábory povolené například až od srpna, tak bychom některé mohli přesunout a ostatní bychom museli zrušit. Pokud by se tábory vůbec neuskutečnily, rodičům bychom vrátili peníze v plné výši,“ sdělil Kejklíček.

Loňská tragická nehoda na 150. kilometru dálnice D1.
Nelichotivá statistika. Silnice na Jihlavsku jsou méně bezpečné

Na Velké šmoulí dobrodružství se letos těší malí táborníci, kteří se rozhodli strávit první týden v srpnu u Pavlova na Žďársku. „S přípravami na tábor pokračujeme a doufáme, že tábor bude. Přihlášeno máme sedmatřicet dětí ze čtyřiceti. Pokud tábor nebude, tak budeme rodičům vracet celou částku,“ informovala Simona Dvořáková z organizace Kulíšek Žďár nad Sázavou.

Zhruba pět set dětí se už na začátku roku přihlásilo na celkem čtrnáct příměstských a čtyři pobytové tábory, které pořádá Dům dětí a mládeže Třebíč. „Připravujeme se tak, jako kdyby tábory měly být a uvidíme, jak to bude dál pokračovat, protože situace se mění každým dnem,“ konstatovala ředitelka třebíčského domu dětí a mládeže Jarmila Pavlíčková.