„V tuto chvíli na pořadu jednání rady omezení pohotovostní služby není, časem o tom ovšem budeme muset diskutovat. Pro příští rok zůstane pohotovost v nezměněném režimu a na její provoz dáváme tutéž částku jako vloni," vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil. Pohotovost funguje ve všední dny od 17 do 21 hodin, o víkendech a svátcích od 8 do 21 hodin.
Komise udělala analýzu toho, jakým způsobem je pohotovost využívána. V roce 2014 vyhledalo lékařskou pohotovost ve Žďáře nad Sázavou celkem 2 328 lidí. Od ledna do září letošního roku to bylo 1 911 lidí. Nejvíce se jich dostavilo o víkendech a svátcích.
„Žďár si díky své velikosti lékařskou pohotovost zaslouží a určitě i do budoucna bude zachována. V tuto chvíli se s jejím provozem nic dít nebude, ale časem k určité změně dojde. Pokud se podíváme na statistické údaje, tak v lednu roku 2014 byla ve všední dny průchodnost pohotovostí zhruba jedena a půl pacienta za den. To je na čtyři hodiny provozu málo. Takže je jasné, že k jeho omezení logicky dojít musí," sdělila svůj názor členka komise Romana Bělohlávková, na jejíž popud poradní orgán rady města hlasoval o třech variantách zachovat stávající provoz, omezit jej pouze na víkendové dny a svátky nebo provozovat žďárskou pohotovost nadále jen v pátek v sobotu a v neděli a v dny sváteční. Většina členů komise volila druhé dvě varianty.
„Ve všední den jsem hlasovala pro zrušení provozu, náklady na lékaře a sestřičku jsou poměrně vysoké, je to šest set korun na hodinu," řekla členka komise Šárka Vidergotová.
Lékařská pohotovost, která sídlí v budově žďárské polikliniky, je financována převážně z rozpočtu města. „Provoz pohotovosti stojí ročně dva miliony sto osmdesát tisíc korun. Z toho jeden milion šest set sedmdesát tisíc je příspěvek města. Zbytek je hrazen z devadesátikorunového poplatku, který zaplatí pacienti při příchodu na pohotovost, a z plateb pojišťoven," uvedl ředitel žďárské polikliniky Michal Hubert Zrůst.
Jiný názor než komise zastává ředitel polikliniky. Ten s omezením lékařské péče nesouhlasí. „Žďár nemá svou nemocnici a poliklinika je pro místní velmi důležitá. Jako manažer zdravotnického zařízení považuji osobně lékařskou pohotovostní službu za jedno z významných oddělení polikliniky. Naše služby by měly být kompletní. Jsem pro maximálně rozsáhlou lékařskou péči ve zdravotnickém zařízení. O to se snažíme celé čtyři roky. Rozhodnutí bude ale nakonec na zřizovateli a jsem samozřejmě připraven jejich rozhodnutí realizovat a akceptovat," řekl Michal Hubert Zrůst.
Žďárští radní vzali doporučení komise tentokrát pouze na vědomí. V budoucnu ale plánují další diskusi o této problematice. „Počítáme s další analýzou, budeme se zabývat tím, jak dalece je provoz pohotovosti efektivní. A určitě se budeme muset k tomuto tématu vrátit," potvrdil Zdeněk Navrátil.