A to i když zastupitelé v květnu rozhodli o jejím zrušení od 1. července s tím, že prioritní je úsilí o vznik stanoviště Rychlé lékařské pomoci (RLP). Pohotovost tedy ve městě zůstává, a to na dobu neurčitou.

Zastupitelé o tom rozhodli pouhý den před jejím plánovaným zrušením. „Předchozí usnesení bylo revokováno. O vzniku stanoviště Rychlé lékařské pomoci se hovoří už řadu let, Bíteš je údajně mezi pěti městy, kde by mělo vzniknout, ale nic není na papíře, a tedy ani jisté,“ uvedla bítešská zastupitelka Hana Pöcklová.

„Většina zastupitelů se přiklání k výměně. Až bude ‚rychlá‘, bude možné zrušit pohotovost. Osobně bych ráda poděkovala těm, pro které je zdraví lidí přednější než finance. Necelých 40 tisíc měsíčně město nezruinuje,“ dodala zastupitelka.

S výsledkem hlasování naopak není spokojen bítešský starosta Miroslav Báňa, který zvedl ruku pro zrušení pohotovosti. „Čtyřiadvacetihodinová lékařská služba má logiku. Ale pohotovost funguje jenom v sobotu, v neděli a ve svátky od 10 do 18 hodin. Ztráta za první pololetí byla čtvrt milionu korun,“ uvedl Miroslav Báňa.

„Jednání o stanovišti Rychlé lékařské pomoci je plánováno už na příští rok. Nesouhlasím s tím, aby se dál udržoval tento zastaralý systém. Za jednu službu přišli čtyři lidé. To je jeden za dvě hodiny, a takový provoz je pro město velikosti Bíteše skutečně přepych,“ argumentoval Báňa.

---------

Tématu se věnuje také Žďárský deník 2. 7. 2008