Příčinou je podle krajských radních, kteří návrh úpravy doporučili k projednání zastupitelstvu, dlouhodobá nevytíženost LSPP ve večerních hodinách.„S ohledem na utlumený zájem veřejnosti ve večerních hodinách a zohlednění využití práce lékařů předloží rada v prosinci zastupitelstvu návrh na úpravu ordinační doby ve všech krajských nemocnicích,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Nevytíženost LSPP

Informace, které koresponduje se zjištěním krajských úředníků, potvrzují i v novoměstské nemocnici.„Velmi sporadicky je LSPP využívána zejména v pracovní dny večer, někdy přijdou třeba jenom dva nebo tři pacienti, v sobotu a ve svátky lidé pohotovost využívají častěji,“ sdělila vedoucí úseku vykazování zdravotní péče novoměstské nemocnice Sylva Šujanová.

Do čekárny LSPP nejčastěji přicházejí nemocní s virózami všeho druhu, při náhlých bolestech zad, s akutními zažívacími problémy, drobnými úrazy a dalšími zdravotními problémy, se kterými za jiných okolností míří k praktickému lékaři.

„Téměř na každém oddělení se drží pohotovost, takže v případě, že pacient akutně potřebuje pomoc kupříkladu chirurga nebo internisty, jde obvykle přímo tam,“ dodala Sylva Šujanová.

Krajští radní navrhují změnit pracovní dobu LSPP pro děti v pracovní dny od 17 do 20 hodin, místo do 22 hodin. V sobotu a ve svátky by lékaři na dětské pohotovosti sloužili od 8 do 20 hodin – nyní končí ve 21 hodin.

Provoz pohotovosti pro dospělé ve všední dny kopíruje LSPP pro děti, o sobotách a svátcích by ordinace fungovala od 9 do 20 hodin, místo do 22 hodin.

Ze sledování v roce 2009 i letos podle zástupců kraje Vysočina vyplývá, že zájem o ošetření na pohotovosti je nejfrekventovanější právě mezi 8. až 20. hodinou. „O víkendech je během těchto dvanácti hodin služby ošetřeno až 98 procent všech pacientů. V pracovní dny ve sledovaném intervalu od 17 do 20 hodin vyhledá ošetření 86 procent pacientů,“ shrnula výsledky statistického šetření ze všech pěti okresních nemocnic kraje Vysočina krajská mluvčí Jitka Svatošová.