VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohotovost bude ve Žďáře minimálně do konce roku

Žďár nad Sázavou - Jen malá ztráta vznikla podle žďárské místostarostky Dagmar Zvěřinové při provozování žďárské Lékařské služby první pomoci (LSPP) za první pololetí. Pohotovost by tak měla ve městě zůstat minimálně do konce roku 2008.

28.8.2008
SDÍLEJ:

Stanoviště záchranky s lékařem bylo nedávno otevřeno ve žďárské poliklinice. Tehdy Žďárští radní uvažovali o zrušení pohotovosti. Nyní je však podle místostarostky Dagmar Zvěřinové ve hře i možnosti jejího zachování v budoucnu.Foto: Deník/Josef Němec

„Radní se seznámili s vyhodnocením a proti dalšímu pokračování pohotovosti neprotestovali,“ řekla místostarostka Dagmar Zvěřinová. Na celý rok byly vyčleněny z městského rozpočtu téměř dva miliony korun na provoz pohotovosti. „Náklady v prvním pololetí vyšly na něco málo přes milion. Když se k tomu přičtou výnosy, ztráta není velká,“ uvedla místostarostka Zvěřinová.

Pohotovost ve Žďáře by tedy měla být zachována minimálně do konce letošního roku. „Potom bude zpracována další zpráva včetně možných variant dalšího provozu. Podle výsledků zástupci města rozhodnou, co bude dál,“ upozornil šéf žďárské polikliniky Slavomír Pipa.

Až tři sta pacientů měsíčně

Oproti minulému roku město hradí provoz pohotovosti ze své kasy. Dřívější krajské příspěvky směřují na rozvoj stanovišť záchranek.

Právě kvůli financování se před nedávným zprovozněním Rychlé lékařské pomoci (RLP) ve žďárské poliklinice spekulovalo o tom, že pohotovost by pak byla ve městě nadbytečná.

Situace se však podle vedení radnice nyní jeví jinak. „Měsíčně je na pohotovosti ošetřeno dvě stě až tři sta lidí. Nejvíce jich bává v sobotu a ve svátky. Další jsou ‚přesměrováni‘ přímo do nemocnice, dost lidí se ptá na radu po telefonu. Co bude dál, ukáže čas, ale zatím nic měnit nehodláme,“ dodala Dagmar Zvěřinová.

Obyvatelé Žďáru se podle názoru na pohotovost dělí na dva tábory. Ti mladší a mobilní mají za to, že je nadbytečná a ušetřené peníze by se daly využít jinde. „Když je mi hodně zle, zajedu autem do nemocnice, ale pokud se to dá vydržet, jdu k lékaři ráno,“ podotkl Vlastimil Lehký ze Žďáru nad Sázavou.

„Já jsem rozhodně pro zachování pohotovosti. Nemám auto a ani nikoho, kdo by mě dovezl do nemocnice. A přece nebudu volat záchranku, když mě chytnou záda. Potřebuji jen injekci, a co kdyby mě ten výjezd sanitky nechali zaplatit,“ prohlásila včera před poliklinikou žďárská penzistka Blažena Holešovská.

-----------------

Pipa: Záchranka nenahrazuje pohotovost

První půlrok fungování Lékařské služby první pomoci (LSPP) v režii města skončil s malou finanční ztrátou. Pacientů, kteří ve večerních hodinách nebo ve svátek vyhledali pomoc lékaře, však podle slov ředitele žďárské polikliniky Slavomíra Pipy oproti prvnímu pololetí roku 2007 o něco ubylo.

Byla pohotovost na poliklinice od letošního ledna do června využívána často?
Vyhodnotili jsme první půlrok fungování LSPP se zkrácenou ordinační dobou. Ošetřených pacientů bylo ve srovnání s prvním Slavomír Pipa

pololetím roku 2007 méně, ale na tom se podílí více faktorů. Například nejen zkrácení ordinačních hodin, ale i registrační poplatek devadesát korun.

V ordinaci se tedy vystřídá méně lidí…
Ano, ale někteří z nich svůj zdravotní stav konzultují pouze telefonicky. A také v případě úrazů či závažných problémů jsou pacienti už z čekárny odesíláni do nemocnice ke specialistům.

Na poliklinice je však nyní stanoviště Rychlé lékařské pomoci – sanitky s lékařem. Myslíte si, že funkce pohotovosti má i v tomto případě svoje opodstatnění?
Rychlá lékařská pomoc je služba, která poskytuje akutní péči v případě ohrožení života nebo zdraví pacienta. Lékařskou službu první pomoci, tedy pohotovost, nenahrazuje.

Autor: Lenka Mašová

28.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten měl na slavnostním otevření poslanecké kanceláře v Jihlavě dobrou náladu.
4

Radek Koten otevřel poslanecké kanceláře

Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Své obrazy Petra Šínová vystavuje po deseti letech

Velká Bíteš – Nová výstava je od pondělí 19. února k vidění ve Velké Bíteši. Své obrazy ve výstavní síni tamního Klubu kultury na Masarykově náměstí představuje Petra Šínová z Lesního Hlubokého, kterou většina lidí zná díky pravidelným podzimním expozicím minerálů v bítešském muzeu.

Pilná, cílevědomá a skromná - tak hodnotí Martinu Sáblíkovou její učitelky

Žďár nad Sázavou – Jméno Martiny Sáblíkové je v posledních dnech skloňováno ve všech pádech. Jaká ale byla česká rychlobruslařská jednička v době, kdy spolu s ostatními dětmi usedala do školních lavic? Odpověď na tuto otázku znají především její tehdejší učitelky.

Stříbrné Sáblíkové opět fandila i celá „její‟ škola

Žďár nad Sázavou – „Naše Martina Sáblíková získala úžasnou stříbrnou medaili. Martino, doufám, že vzkazy, které jsme ti poslali, ti pomohly, tak vše nejlepší, jsi skvělá holka…,‟ hlásil s nadšením po skončení pátečního olympijského závodu rychlobruslařek na pět kilometrů do školního rozhlasu ředitel žďárské základní Švermova Jaroslav Ptáček. Právě z této školy si kdysi nosila domácí úkoly i česká sportovní hvězda.

Každý puk má svůj příběh, říká sběratel František Pokorný ze Staré Říše

Vysočina /ROZHOVOR/ – Kostel, fara, škola, obchod, hasičárna, obecní úřad…To je centrum Staré Říše na Jihlavsku. Bydlí tam ale i soukromý zemědělec František Pokorný, nad jehož sbírkou puků pookřeje srdce každého hokejového fanouška. Černým upomínkám na velké sportovní události věnoval celou jednu místnost a o každém kousku, který tam uvidíte, vám poví zajímavou historii nebo příběh.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT