Pohledecké loučení se zimou je kombinací tradičního masopustu a hodů. Maškary se společně sejdou u místního hřiště, kde počkají na příjezd na Vysočině poněkud nečekaného hosta. „Z Krkonoš k nám pokaždé přijede Krakonoš. Ten pak přečte všechny naše hříchy za uplynulé období, samozřejmě zveršované. Něco jako když se na hodech odsuzuje beran,“ připomenul podobnost s hodovými slavnostmi Josef Švanda.

Termín loučení se zimou je podle jeho slov předem domluvený, většinou to bývá o druhém březnovém víkendu.

Maškary poté společně vyrazí na cestu. Trasa není vždy stejná a stejně tak cíl jejich cesty bývá různorodý. „Chodívali jsme na Studnice, do Zubří nebo na Rokytno. Letos jsme nejprve obešli Pohledec, a pak jsme pokračovali cestou přes maršovský ledovec do Maršovic. Končili jsme v Maršovské rychtě, tam pak pokračovala volná zábava,“ popsal Josef Švanda.

Potěšení z loučení se zimou ovšem nemají pouze hlavní účastníci, kteří se přidají k průvodu maškar. „Po cestě navštívíme pár chalup, pokaždé dostaneme nějaké pohoštění a je hodně veselo. Chodívá s námi také diskžokej Pepík, takže nechybí ani hudba,“ podotkl Josef Švanda.