Žďárští hasiči tento týden pomáhali hasit požár v Hřensku. Hasili v oblasti Malinového dolu, který se nachází mezi obcí Hřensko a Pravčickou bránou. „Jednalo se z části o lesnatý terén, který byl ochráněn před ničivými plameny. Z větší části se bohužel jednalo o poničený a zároveň nebezpečný členitý terén, kdy jsme při dohašovacích pracích museli být obezřetní před padajícími pahýly stromů,“ vysvětlil rizika Partl.

Zdroj: Youtube

Pohled na krajinu, kterou se prohnal oheň byl dle velitele opravdu smutný. „Z každého vyvýšeného místa bylo vidět jaké ohromné škody požár napáchal a v jak velkém rozsahu. Všude byly vidět hlavně ohořelé pahýly stromů, spáleniště a občas trsy zelené trávy a  listnaté stromy, které dokázali oheň podržet a snad brzy se z toho vzpamatují. V současné době se podařilo předat správě Národního parku České Švýcarsko větší část území, ale netroufám si odhadnou, kolik ještě zbývá,“ sdělil Partl.

Na benzínkách s nízkými cenami pohonných hmot se tvoří fronty.
Ceny benzinu klesají: podívejte se, kde na Žďársku už začínají trojkou

Úkolem členů jednotky bylo hlavně dohašování skrytých ohnisek v daném úseku, který měli na starosti. „Pomocí termokamery a dalšího nářadí jsme postupně procházeli náš úsek. Za námi šla další skupina, která pomocí vodních proudů dohašovala a preventivně prolévala kořenové systémy,“ popsal Partl.

Práce byly pro hasiče fyzicky náročné. „Museli jsme pořád skákat nahoru a dolů po příkré stráni  do Malinového dolu. Navíc všude se nacházel jemný prach a popel, který se při došlápnutí hned zvířil a byl nepříjemný,“ popsal zkušenost Partl. (ras)