„Pohádkových zemí je v republice více, ten název není zcela originální, ale podstatné je, že projekt by měl nabídnout turistům rozmanité způsoby vyžití, aby se měli ve městě a jeho okolí zájem zdržet déle než jenom jeden den,“ sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

„Dejme tomu hrad Pernštejn a western v Šiklově mlýně se dají stihnout za jeden den, ale co dál? Chceme lidem nabídnou široké kulturní i sportovní vyžití, o kterém však musí vědět a jež je zaštítěno možnostmi kvalitního stravování a ubytování. Právě co se stravování týče, má Bystřicko dost velké rezervy,“ dodal starosta.

V rámci projektu Pohádková Zubří země, který vznikl ve spolupráci s westernovým městečkem Šiklův mlýn, budou zájemcům nabízeny takzvané pohádkové pasy formátu A6 se seznamem turisticky zajímavých míst na Bystřicku.

Pohádkové pasy

„V pasu budou uvedeny nejenom památky, ale i možnosti kulturního nebo sportovního vyžití, konkrétně třeba doporučené trasy pro pěší, cyklisty či jezdce na koních. A samozřejmě také tipy na restaurace nebo ubytovací zařízení,“ přiblížil připravovaný projekt místostarosta Josef Vojta.

Podle počtu navštívených míst v regionu Bystřicka turisté dosáhnou prostřednitvím svých pasů různých stupňů úrovně a podle toho budou odměňováni příslušnými bonusy.

„Kupříkladu podle stupně úrovně dostane v restauraci držitel pasu buď dvě, tři deci či půl litru kofoly zdarma. To je jenom příklad, bonusy pro návštěvníky samozřejmě mohou vypadat i jinak,“ doplnil místostarosta.

Při realizaci projektu Bystřičtí počítají se vzájemným propojením tamních podnikatelů v cestovním ruchu. „Je třeba, aby si uvědomili, že se vzájemně nemohou vnímat jenom jako konkurence a každý být jenom sám za sebe. Spoluprací prostřednictvím projektu a pro návštěvníky přitažlivou nabídkou poskytovaných služeb dojde ke zvýšení zájmu o Bystřicko, z čehož mohou podnikatelé v cestovním ruchu jenom profitovat,“ uvedl Karel Pačiska.

Do konce listopadu chtějí Bystřičtí dořešit detaily připravované akce, do závěru roku oslovit podnikatele a do března připravit pasy.