Podle vyjádření některých z nich je radní v březnu na informační schůzce seznámili s plánem a časovým harmonogramem oprav, ale zároveň podali nepřesné informace.

„Dozvěděli jsme se mimo jiné, že jak se bude na náměstí pracovat, bude město po etapách přebírat hotové části. To se ale neděje," uvedl Miloš Pokorný, jenž provozuje hotel U Labutě v horní části žďárského náměstí. Ta je nyní uzavřená a stavbou nejvíce „postižená," protože je tam úplně znemožněno parkování.

Radnice zas tvrdí, že určitě přebírání stavby po částech neslibovala. „Město předalo před začátkem prací celý prostor náměstí, a celý ho také po dokončení rekonstrukce  přebere. Tak to uvádí i smlouva s dodavatelem stavby," shodují se místostarostové Jaromír Brychta a Ladislav Bárta. Jinak to podle nich udělat nelze.

Živnostníci na náměstí se tak dál potýkají s poklesem tržeb a řeší, jak dlouho ještě mohou vydržet takto podnikat. „Tržby v hotelu jsou nižší o šedesát, v restauraci o padesát procent," popsal hoteliér Miloš Pokorný.

Hosté nemají kde parkovat

Dvě třetiny tržeb tratí třeba obchod s nábytkem, ale podobně jsou na tom i ostatní podniky. „Když ale máme nižší tržby, jsou i nižší odvody městu, takže na tom tratí také," připomněla Anna Jirková, jež na horním náměstí provozuje prodejnu nábytku.

„Problémy se táhnou, a nevidím důvod, když je v některých částech náměstí stavba už hotová, proč tomu nepřizpůsobit situaci dopravní obslužností," uvedla Jirková. „Když host nemůže u hotelu zaparkovat, tak k nám prostě ani nejde," dodal Miloš Pokorný.

Hosté jsou dnes zvyklí na pohodlí, a než by vymýšleli, kde až musí nechat auto nebo zda a kudy mohou prokličkovat na druhou stranu náměstí, raději rovnou zastaví jinde.

Lidé, kteří na náměstí podnikají, se shodují na tom, že rekonstrukce náměstí je dobrá věc a udělat se prostě musí. Pro ně však na druhou stranu znamená „výluky" už ve třetí sezoně za sebou, přitom některé provozovny jsou svým zaměřením do velké míry závislé na letním turistickém ruchu.

Živnostníkům podle jejich vyjádření vadí ze strany radnice málo pružnosti a snahy operativně řešit změny, jaké na tak velké stavbě nastávají. Jako nedostatečné vnímají také informování veřejnosti a kontrolu stavby za desítky milionů, a uvítali by větší ohledy při její realizaci – například věnovat pozornost prašnosti na staveništi.

„Předpokládali jsme, že se to bude dělat takovým způsobem, aby se kdykoli na pěší zónu dalo rozumně přejít z druhé strany náměstí. Nenapadlo nás, že se stavba zajistí bez ohledu na ty, co se na této straně náměstí musejí živit," sdělil Lubomír Šimon, jednatel společnosti Japa, jejíž provozovny sídlí právě na pěší zóně. Ta  je nyní prakticky prázdná.

Úředníci však podle vedení města o průběhu rekonstrukce náměstí informují včas a dostatečně. „Aktuální informace jsou vždy na webových stránkách města, a pracovníci odboru rozvoje a územního plánování je i kdykoli ochotně poskytnou telefonicky," řekl Jaromír Brychta.

Podle Šimona by rovněž pomohl osobnější přístup města k lidem, jichž se momentální potíže týkají. „Spousta věcí by se dala vyřešit třeba z očí do očí, ale těžko se to řeší, když si dopisujeme," dodal.

Jednání o výjimce

Jak řekl místostarosta Bárta, radní na podnět od živnostníků, který dostali hned začátkem července, budou přece jen jednat o možnosti převzetí části hotové stavby právě v horní části náměstí, v blízkosti bývalé školy a hotelu U labutě, aby mohla být částečně zprovozněna. Rada města ale zasedne až 18. srpna. „Od září je na Vysočině podzim," poznamenal Lubomír Šimon.

Čáru přes rozpočet udělali městu dle Ladislava Bárty na „horním náměstí" archeologové, kteří na místě objevili zachovalou studnu ze 14. století. „Výzkum se tam protáhl, a tedy aktuální stav na náměstí dost ovlivnil," řekl Bárta. Na horním parkovišti se totiž původně počítalo s tím, že tam auta budou moci parkovat až do poloviny srpna.

Harmonogram stavebních prací na náměstí nemá žádný časový skluz, naopak postupuje daleko rychleji. „Díky tomu, že přišlo brzy jaro, mohli stavebníci začít pracovat dřív a i jinak nám vycházejí maximálně vstříc. Jestli nepřijde zima brzy, v listopadu by mohlo být náměstí hotové," uvedl Jaromír Brychta.

Dále připomněl, že smlouva s dodavatelem rekonstrukce náměstí Republiky uvádí jako konečný termín dokončení stavby červen 2015. „Víme, že je to problém, ale náměstí spravit musíme, a to s sebou určitá omezení bohužel zákonitě nese vždy. Potíže s poklesem tržeb měli podnikatelé rovněž na Stalingradě nebo v okolí bazénu, když se tam stavělo. S tím bohužel nic nenaděláme. Věříme ale, že to v dalších letech vyváží, že budeme mít krásné náměstí, které naopak bude přitahovat nejen více návštěvníků města, ale i místních obyvatel," doplnil Jaromír Brychta.