Tato bezpečnostní akce nebyla zdaleka poslední. Žďárští policisté se na kontroly restaurací v menších obcích chtějí nyní zaměřit více, než tomu bylo doposud. „Kontrola určitě svůj efekt měla. Ale nemyslím si, že by policie narazila na tolik nezletilých pod vlivem alkoholu, kdyby to nebylo zrovna o Velikonocích, kdy jsme tu měli navíc taneční zábavu. Jindy v hospodě popíjí jen pár štamgastů,“ uvedl radostínský starosta Josef Fabík, který byl u razie rovněž přítomen.

Taneční zábavy

Avšak hlavně vesnice, kde se pořádají taneční zábavy, budou teď cílem policejních kontrolních akcí. Doposud žďárští policisté kontrolovali hlavně restaurace a bary ve Žďáře, kde se jim ale málokdy podaří na opilé nezletilce narazit.

Dáno je to ale i tím, že zatímco v okresním městě je asi sedm desítek takových zařízení, na vsích obvykle jen jedno. Kontroly jsou navíc ve Žďáře prováděny pravidelně – účastní se jich nejen republikoví, ale také městští policisté a zástupci žďárského sociálního odboru. „Po provedených kontrolách se pak počet hříšníků samozřejmě snižuje,“ podotkla žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Provinilci, jež policisté přistihli pod vlivem alkoholu v Radostíně nad Oslavou, byli předáni svým rodičům. Jejich prohřešek byl také poslán k prošetření sociálnímu odboru. A jak úředníci v takových případech postupují? „Ve většině případů si pozveme rodinu i s dítětem na pohovor. Situace se dá řešit i zasláním dopisu rodičům. To ale děláme pouze tehdy, jedná-li se o provinilce, kterému se již blíží osmnácté narozeniny a jemuž bylo naměřena nějaká nižší hodnota, například 0,3 promile,“ vysvětlila Denisa Bencová, žďárská kurátorka pro děti a mládež.

Pohovor s rodinou

Pokud by se jednalo o opakovaná provinění, lze případ předat komisi péče o rodinu a děti. Ta pak může přistoupit k výchovnému opatření. Stejné opatření smí vynést i soud a ve zvláště závažných případech vše končí i trestním stíháním rodičů. „Tak daleko jsme ale u nás nedošli. Většinou stačí jeden pohovor a prohřešek se už neopakuje,“ dodala Denisa Bencová.

Zároveň zdůraznila, že snahou úředníků také je, aby děti řekly, od koho si alkohol koupily. Pokud je viník zjištěn, hrozí mu pokuta. Číšník, jenž nezletilci alkohol podal, může za tento přestupek dostat až tisíc korun pokuty. Potrestání se týká i majitele provozovny, neboť je za ni zodpovědný. „Pokud prodá anebo podá alkoholický nápoj osobě mladší osmnácti let, hrozí mu pokuty od 50 až po 500 tisíc korun,“ popsala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.