Zážitek pro silné nervy. Zajímavé je už to, že po celou dobu operace je pacient při vědomí a není nijak uspán. Ví, co se kolem něho děje, vnímá pokyny zdravotníků, ale nevnímá žádnou bolest.

Zvláštní, představit si, že někdo z nás by byl v daném okamžiku na jeho místě. „Ležte, nehýbejte se,“ uklidňuje pacienta během operace primář Peter Mojžiš. Nemocný prý nic necítí, došlo u něho pouze k lokálnímu umrtvení. Kompletní postup, tedy i zásadní okamžiky, kdy do oka pacienta vnikají zvláštní chirurgické nástroje, zaznamenává monitor. Obraz oka je v něm zvětšen mnohonásobně a postup implantace čočky je tím neuvěřitelně naturalistický.

Návštěva operačního sálu je překvapením i pro našeho fotografa. „Nevím proč, ale představoval jsem si, že operační sál je temná místnost a teď se nestačím divit jak je moderní,“ diví se Libor Plíhal. Po celou dobu operace se sálem nese příjemná polohlasná hudba. Většinou toto prostředí sledujeme z křesla před televizí tohle je realita.

Čekáme, že zákrok potrvá nepoměrně déle, ale zhruba tak do čtvrt hodinky je hotovo. Rychlost, zručnost, téměř hodinářská práce. Není proto divu, že oční oddělení havlíčkobrodské nemocnice v letošním roce uskutečnilo celkem 1 300 operací šedého zákalu (katarakty) spojeného s implantací torické čočky.

„Pro pacienty s vyšším hodnotou astigmatismu je v současnosti k dispozici speciální nitrooční čočka, která dokáže korigovat existující astigmatismus,“ upřesňuje před odchodem mluvčí nemocnice Petra Černo. Čočka není hrazena pojišťovnami, cena implantátu je 5 500 korun.