„Pochod organizujeme s neziskovou společností FOKUS Vysočina a hlavním příslibem akce je seznámení širší veřejnosti s problematikou duševního zdraví. Počet pacientů trpící touto nemocí se každý rok výrazně zvyšuje. FOKUS Vysočina se snaží posílit sebevědomí pacientů, aby se mohli opět vrátit do společnosti. Nicméně pokud společnost tyto lidi odsuzuje, tak je to nekonečná cesta,“ nastínil problematiku lidí s psychickým onemocněním jeden z organizátorů charitativního pochodu Pavel Šmíd.

„Další příslib z akce je finanční výdělek, který bude věnován FOKUSu Vysočina na jeho provoz,“ dodal Pavel Šmíd.

Pochodu se může zúčastnit kdokoliv, čím více lidí se připojí, tím větší finanční obnos se organizátorům podaří získat. Jejich hlavní sponzor totiž přislíbil čtyřkorunovou odměnu za každý ušlý kilometr. Čím více kilometrů se tedy účastníkům podaří ujít, tím více peněz FOKUS získá. „Naším cílem bude ujít aspoň dva a půl tisíce kilometrů, budeme rádi, když se zapojí co nejvíce lidí,“ podotkl Pavel Šmíd.

Zájemci si mohou vybrat, zda zvládnou krátkou či dlouhou trasu. Kratší trasa, která povede z hráze rybníka Velké Dářko směrem na Škrdlovice, dále přes vrchol Tisůvky zpátky na Škrdlovice a k Velkému Dářku, je dlouhá deset kilometrů. Delší, dvacetikilometrová trasa, povede až po vrchol Tisůvky stejně jako kratší varianta. Poté se ale oddělí, a bude dále pokračovat na Žákovu horu k Fryšavskému kopci, k pramenu Svratky a následně přes Cikháj a Škrdlovice zpět do cíle na hráz Velkého Dářka. Čas pochodu je limitovaný, každý z účastníků má na absolvování trasy nanejvýš sedm hodin. Po jejich uplynutí bude pochod oficiálně ukončen.

Součástí akce bude také zajímavý doprovodný program. Ten zahrnuje mimo jiné i mozkovou posilovnu která slibuje poslech zvuků přibližujících sluchové vjemy lidí s duševním onemocněním. A chybět nebude ani slackline neboli moderní provazochodectví, jak se tomuto sportovnímu odvětví občas přezdívá.

Registrace účastníků pochodu se na hrázi rybníka Velké Dářko uskuteční v sobotu od 8.30 do 9.30 hodin a startovné je dobrovolné.