Ve srovnání s loňskem, kdy bylo během celého roku 2008 vykradeno takových objektů třicet, se jedná o velmi výrazný nárůst. „Majitelé navíc nechávají v chatách stále dražší věci, takže škody jsou rok od roku vyšší. Za letošek už činí zhruba dva a půl milionu korun,“ informovala Deník žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Jeden z posledních případů řešili policisté tento víkend. V obci Vlkov na Velkobítešsku se neznámý lapka násilím vloupal do rekreační chalupy, prohledal ji a nakonec si odnesl nejrůznější elektrické nářadí. Dvaapadesátiletému majiteli nemovitosti tak způsobil škodu za zhruba 16 tisíc korun.

Taková částka však není ještě zdaleka nejvyšší, jakou zloději v posledních dnech chatařům v regionu způsobili. Například na třicet tisíc korun byla vyčíslena škoda, kterou neznámý lapka způsobil v polovině září v Hlubokém, místní části obce Dalečín na Bystřicku. „Pomocí blíže nezjištěného nástroje násilím překonal vstupní dveře vedoucí do verandy rekreačního objektu, odtud se následně vloupal do obytné části chaty,“ popsala Jana Martincová.

Z chaty zloděj nakonec odcizil jednu benzinovou a jednu elektrickou pilu a notebook. Přitom právě rada nenechávat v rekreačních objektech vůbec žádné cenné věci je podle policistů jednou z mála osvědčených metod, jak minimalizovat škody způsobené vykradači chat.

Nejenom finanční újmu však mohou chatařům způsobit nezvaní hosté – někteří mohou opuštěnou budovu například na čas využít pro své bydlení. Právě takový případ nedávno řešili žďárští policisté. „Dlouhá letní nepřítomnost majitelů rekreačního objektu ve Velké Bíteši umožnila neznámému pachateli využívat ho až do 18. září jako svůj příbytek,“ sdělila Jana Martincová. Původně se lapka sice pokoušel chatu otevřít celou, ale podařilo se mu nakonec vniknout pouze na její verandu, kde potom přespával.

Na zařízení chaty vznikla škoda, která byla vyčíslena na zhruba jeden tisíc korun, nic dalšího však z rekreačního objektu odcizeno nebylo.

Policisté z Obvodního oddělení Policie České republiky ve Žďáře nad Sázavou, kteří bývají na kontrolách často doprovázeni psy, monitorují chatové oblasti v rámci svých možností co nejčastěji. „Jsou to však kontroly spíše náhodné. Nějaká pravidelnost by mohla vést k tomu, že by si případní pachatelé pro vloupání vytipovali období, kdy policisté k chatám nechodí,“ upozornila Jana Martincová.

Na kontroly rekreačních objektů vyrážejí také žďárští strážníci, avšak pouze tehdy, když je státní policisté požádají o spolupráci. „V katastru města ale je pouze chatová oblast Grejdy na okraji Žďáru, kam podle potřeby vyjíždíme,“ uvedl vedoucí žďárských městských policistů Martin Kunc.

---------------

Vloupání do chalup a chat na Žďársku

Za celý rok 2008 evidují policisté v okrese Žďár nad Sázavou celkem třicet vloupání do rekreačních objektů. Jenom za prvních osm měsíců tohoto roku (září bude teprve vyhodnoceno) zloději chat a chalup vykradli na osm desítek. Škoda, kterou na poškození nemovitostí a odcizených věcech napáchali, byla vyčíslena na zhruba dva a půl milionu korun.

Nejvíce případů řeší policisté obvykle na jaře. Není to však vždycky proto, že by se v tomto ročním období chaty vykrádaly výrazně častěji než po zbytek roku. Majitelé události pouze častěji nahlašují, když se ke svým nemovitostem vracejí po své zimní nepřítomnosti. zdroj: Policie ČR