"O návrhu by měli krajští zastupitelé rozhodovat nejpozději v květnu," řekla Kružíková. Důvodem pro redukci je podle ní skutečnost, že ve většině případů se počet žáků přihlášených na víceletá gymnázia rovná počtu přijatých, a neexistuje proto možnost výběru. Vedle krajem zřizovaných víceletých gymnázií jsou na Vysočině také dvě církevní a jedno soukromé víceleté gymnázium.

Redukce počtu víceletých gymnázií je jen částí navrhovaných organizačních změn, jimiž kraj reaguje na současný demografický vývoj. Od loňska podle Kružíkové ubylo na středních školách na Vysočině takové množství žáků, které by naplnilo přibližně 40 tříd. Nová opatření by mohla vést například ke sloučení některých škol do větších celků.

Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání funguje v ČR v tomto školním roce asi 1423 středních škol včetně gymnázií a učilišť. Do prvních ročníků středních škol a učilišť nastoupilo v září o 16.000 dětí méně než loni. V současnosti jsou třídy naplněny jen ze 65 procent.

Statistiky naznačují, že počet středoškoláků se propadne v příštích letech jen na 70 procent současného stavu. Populační propad by se však měl za pár let zastavit, už nyní roste počet dětí ve školkách a na prvních stupních základních škol.