„Nové strážníky přijímáme proto, že nám někteří odcházejí, ať už z důvodu věku, nebo proto, že nesplňují podmínky dané novým zákonem. Přijdeme celkem o čtyři lidi a tři přijmeme," vysvětlil důvod výběrového řízení starosta a zároveň velitel Městské policie Nové Město na Moravě Michal Šmarda.

Původně sloužilo ve Městě deset strážníků, jejich počet byl časem snížen na devět. „Chtěli bychom docílit celkového počtu osmi strážníků. To je minimální stav na to, abychom byli schopni zajistit plnohodnotné nepřetržité služby," vyjádřil se Šmarda.

Snížení celkového počtu strážníků bude znamenat pro zbývající členy novoměstské policie větší pracovní nasazení. „Uvidíme, jak to budeme zvládat. Domlouvali jsme se spolu se starostou, že to zkusíme. Problémem budou asi dovolené, zejména měsíce červenec a srpen a také nemoc. Původní počet strážníků byl devět, za bývalé starostky se zvedl na deset, to vydrželo tři roky a pak nás sloužilo zase devět. To se nyní snižuje na osm," upřesnil pro Deník vedoucí novoměstské policie Jiří Hradil.

Strážníci v Novém Městě hlídkují nejčastěji ve dvou lidech. Výjimku tvoří doba letních dovolených, kdy pro nedostatek strážníků chodí i jednočlenné hlídky. „V noci ale chodíme vždycky ve dvou," podotkl Jiří Hradil.

Kamerový systém

Kromě hlídkování mají novoměstští strážníci na starosti i kamerový dohlížecí systém se záznamovým zařízením, který sleduje centrum města a některé ulice. „Většinou jsme stále venku. Pokud se vyskytne nějaký problém, pak se podíváme na kamerový záznam a zjišťujeme, co se kde stalo," uvedl Hradil.

Dohlížení na veřejný pořádek doplňuje ostraha městských objektů, odchyt toulavých psů a osvětová činnost, jako jsou například nejrůznější besedy pro školy.

Novoměstská policie je vybavena jedním motorovým vozidlem. V minulosti se uvažovalo i o tom, nakoupit jim pro rychlejší přesuny jízdní kola. „Ve Žďáře je mají, a když jsme s nimi mluvili, říkali, že jsou spokojení. Tam ale mají tři hlídky, tedy šest lidí, což je úplně něco jiného, než když u nás slouží hlídka jedna," popsal situaci Jiří Hradil.

Případní zájemci o práci strážníka musí své žádosti doručit spolu nejpozději do 24. dubna přímo na adresu městské policie. Výběrem nových strážců zákona v Novém Městě na Moravě a na jeho místních částech bude pověřena tříčlenná komise složená ze zástupců města a vedoucího městské policie.

„Mezi naše požadavky patří zejména bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, dosažení dvaceti jedna let a musí splňovat podmínky dané zákonem, tedy vzdělání ukončené minimálně maturitou," objasnil Michal Šmarda.