„Epidemie, která začíná při 2000 nemocných na sto tisíc obyvatel, zatím nenastala. Praktičtí lékaři hlásí lehký pokles počtu nemocných, ovšem v celkovém obrazu to není zase tak moc výrazný posun,“ informovala vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.


Dá se tedy předpokládat, že počet pacientů s akutními respiračními chorobami včetně sezonní chřipky se může opět zvýšit a překročit epidemický práh.

V souvislosti s nemocností v minulých dnech a týdnech byly s stále jsou uzavírány školní zařízení s vysokou nemocností žáků. Až do 8. prosince mají chřipkové prázdniny ve druhém stupni velkomeziříčské základní školy Sokolovská, do 7. prosince je uzavřena Střední škola řemesel a služeb ve Velkém Meziříčí. Do 8. prosince budou doma také děti ze Základní školy ve Víru.


„Obecné doporučení zní, že možnost uzavření školního zařízení by se měla zvážit při patnácti až dvacetiprocentní nemocnosti žáků. Většinou se však o tom přemýšlí, až když se situace v několika dnech nezlepší, nebo naopak ještě zhorší. Optimální je pět pracovních dní plus víkend,“ vysvětlila Renée Mašová.


Jako jediná spolehlivá obrana se zatím jeví očkování, které se stále ještě provádí.


Povoleny jsou dosud i návštěvy pacientů v novoměstské nemocnici. „Několikatýdenní omezení by bylo negativní jak pro pacienty, tak pro jejich rodiny,“ poznamenala epidemioložka.


Kromě sezonní chřipky byla zatím na Žďársku potvrzeno sedm případů prasečí, z toho poslední minulý týden. U žádného z nemocných, z nichž někteří byli sledováni na infekčním oddělení novoměstské nemocnice, nedošlo během léčby k žádným komplikacích, které by ohrozily jejich zdraví či život.

Uzavřená školní zařízení v okrese Žďár nad Sázavou
- ZŠ Štěpánov nad Svratkou, do 9. prosince 2009
- ZŠ Sokolovská, 2. stupeň, Velké Meziříčí, do 8. prosince 2009
- Střední škola řemesel a služeb, Velké Meziříčí, do 7. prosince 2009
- ZŠ Vír, do 8. prosince 2009
- ZŠ a MŠ Dobrá Voda, do 6. prosince 2009
- ZŠ Polnička, do 6. prosince 2009

LENKA MAŠOVÁ