Souvisí to s celkovou ekonomickou a sociální situací v daných regionech, s nezaměstnaností a platební morálkou lidí.
„Každopádně stav se postupně zlepšuje, osvěta funguje a počty exekucí klesají. Také ve srovnání s počtem obyvatel patří mezi nejzadluženější právě Ústecký kraj, naopak nejlépe je na tom Zlínský kraj a také Vysočina," sdělil prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
Průměr? Pět exekucí na hlavu
Pokud jde o Moravskoslezský kraj, kde je vysoká nezaměstnanost, dalo by se podle počtu lidí, kteří zde žijí říct, že exekuci tam soud nařídil zhruba na každého jedenáctého obyvatele.
Ovšem není to pravda.
„Dlužník má totiž většinou více exekucí, průměrně tedy připadá zhruba pět exekucí na jednoho neplatiče," uvedl Prošek.
Počty exekucí v České republice klesají. Za první pololetí tohoto roku jich bylo celorepublikově zahájeno 320 000, což je o celých 30 procent méně než v loňském roce.
„Klesající trend se zřetelně projevuje rovněž v jednotlivých krajích, nicméně konkrétní čísla budeme znát až na začátku příštího roku," uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.
Exekuce je vždycky zahájena soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí žádný vliv.
Podle mluvčí Báčové se mohou lidé v případě potíží s exekucemi obrátit na bezplatné právní poradny Exekutorské komory ČR.
Ty jsou provozovány v Praze, Brně a Plzni, možností je i elektronický formulář umístěný na webových stránkách www.ekcr.cz.