Lékaři varují: hrozí přehřátí organismu a kolaps, kardiaci by měli zůstat doma a vyvarovat se fyzické zátěže. Zatímco včera se rtuť teploměrů pohybovala kolem značky šestnácti stupňů Celsia, v neděli přesáhne třicetistupňovou hranici.

Vyplývá to z nejnovější měsíční předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu. „A to hovoříme pouze o teplotách ve stínu,“ upozornil meteorolog Arnošt Šír.

Na slunci by se tak teploty mohly pohybovat okolo čtyřiceti stupňů. Dostatek tekutin a pokrývka hlavy Oteplovat se bude postupně. „Do pátku očekáváme teploty mezi jednadvaceti až čtyřiadvaceti stupni, v sobotu by měly vyšplhat na devětadvacet. V neděli rtuť teploměrů vystoupá až ke třiatřiceti stupňům,“ sdělil meteorolog.

Nejtepleji podle něho bude v pondělí. „Teploty budou dosahovat k pětatřiceti stupňům,“ dodal.

Ačkoli by zdraví lidé měli teplotní šok zvládnout bez úhony, i je lékaři nabádají, aby nezapomínali na základní pravidla. „Důležitý je dostatek tekutin, dospělí lidé by měli vypít denně minimálně tři litry tekutin, děti dva.

Zapomínat by neměli ani na pokrývku hlavy,“ nechala se slyšet žďárská lékařka Ivana Šemorová. Od úterka pomalé ochlazování A jak meteorologové teplotní výkyvy vysvětlují? „Nad Skandinávií je v současné době tlaková níže. Od severozápadu k nám tak proudí chladný vzduch. Nad jižní Evropou se však tvoří tlaková výše, která k nám od jihozápadu přinese teplý vzduch,“ vysvětlil Arnošt Šír.

Ačkoli bude teplo, je podle jeho slov třeba počítat s bouřkami, přeháňkami i oblačností.