Své o tom vědí i hasiči. Ti vyráželi tento víkend hned ke dvěma takovým problémům, jež má podle všeho na svědomí mráz.
„Hasiči zasahovali v zatopeném sklepě rodinného domu, kde hladina vody dosahovala půl metru. Důvodem byl prasklý hlavní vodovodní řad,“ informovala o jedné z událostí mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Spotřeba se zvedla na dvojnásobek
Největší poruchu posledních dní však museli vodaři řešit na silvestra ve Žďáře nad Sázavou. „Dispečeři ve dvě hodiny ráno zaznamenali zvýšený průtok o třicet pět litrů za sekundu, což zvedlo průměrnou spotřebu ve městě na dvojnásobek. Ihned jsme začali hledat místo úniku, což se nám v ranních hodinách podařilo,“ uvedl vedoucí dispečinku žďárské Vodárenské akciové společnosti (VAS) Radovan Křivský s tím, že zlom byl na potrubí z šedé litiny o průměru dvou set milimetrů dlouhý dva a půl metru.
„Poruchu se podařilo opravit tak, že nedošlo k omezení dodávky vody pro odběratele,“ dodal.
Závady na potrubí právě z šedé litiny přináší podle vodařů nejzávažnější následky. „Vzhledem ke křehkosti materiálu dochází často k jeho úplnému lomu. Velikost úniku vody může způsobit okamžitý výpadek v zásobování napojených obyvatel,“ sdělil Radovan Křivský.
Poruchy na potrubí podle žďárského vodaře nejvíce ovlivňuje kvalita materiálu, kvalita stavebních prací při pokládce potrubí a vnější vlivy. „Mezi ně patří například pohyb podloží, který způsobují objemové změny zeminy v důsledku zamrzávání či roztávání vody v půdě,“ podotkl Křivský.
Délka opravy pak záleží na několika faktorech. „Zejména je nutné zajistit vytyčení všech ostatních správců sítí, aby při pracích nedošlo k jejich poškození. Poruchovou službu drží pracovníci vodárenské společnosti nepřetržitě, takže odběratelé nezůstanou bez dodávky vody ani v těchto nejkritičtějších případech déle než osm hodin.