„Hala o rozloze 9 tisíc metrů čtverečních bude produkovat brzdové a palivové vedení pro přední světové automobilky. Většina výroby je již vybavená potřebnou technologií, zbylé budou nainstalovány během několika týdnů,“ uvedl obchodní ředitel Cooper Standard Jan Barák.

Nová hala byla postavena v rekordním čase. „Před dvěma lety bylo na tom místě žluté řepkové pole. Tehdy jsem ještě tak docela nevěřil, že se továrna opravdu postaví. Rok nato se už poklepával základní kámen, veškeré projekty a povolení byly schváleny. No a nyní otevíráme nový provoz,“ popsal poměrně krátkou dobu výstavby bystřický starosta Karel Pačiska.

Nadnárodní společnost Cooper Standard, která se zabývá výrobou brzdového a palivového vedení, má už osmnáct let své sídlo ve Žďáře nad Sázavou. Její výrobky jsou určeny automobilkám zvučných jmen, jako je například Jaguar, Daimler, Volkswagen, Opel či Renault.

Zatímco žďárský závod se specializuje zejména na palivové a brzdové systémy z plastů, bystřická pobočka se bude orientovat především na palivová a brzdová vedení z kovových materiálů. „Mezi projekty nového závodu patří i výroba vedení pro Peugeot, Citroën, Škoda Auto či Porsche a Audi,“ doplnil Jan Barák.

V Bystřici nad Pernštejnem tak vzniklo 450 nových pracovních míst. Pro region, v němž před nedávnem došlo k zastavení těžby v dole Rožná 1 a tím pádem k propuštění tamních zaměstnanců, byl příchod nového investora a zaměstnavatele velmi důležitý. „Firma přijala již 150 zaměstnanců, prvních padesát připravuje výrobu, zbylá stovka se školí ve žďárském sídle společnosti,“ upřesnil Jan Barák.

Nová hala by ale nevznikla bez finanční injekce ze strany státu. Ten Bystřici poskytl sedmnáctimilionovou dotaci na vybudování infrastruktury v průmyslové zóně, kde našel Cooper Standard nové místo pro své působení.

Cooper Standard zaměstná v Bystřici 450 lidí. | Video: Deník / Zelená Křížová Helena

Slavnostního otevření nové bystřické fabriky se zúčastnil i premiér Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a další hosté. Přestřižení pásky si nenechali ujít ani přední představitelé společnosti Cooper Standard - předseda správní rady a generální ředitel Jeffrey Edwards i president pro Evropu Fernando de Miguel. „V dnešní době Cooper Standard dosahuje v Evropě obrat přes jednu miliardu dolarů a do roku 2021 dosáhneme obrat 1,2 miliardy dolarů. Společnost zaměstnává v Evropě přes 9 tisíc zaměstnanců. Vizí naší společnosti je růst prostřednictvím kultury, inovací a dobrých výsledků. Naše působení v České republice je toho skvělým důkazem,“ prohlásil na slavnostním otevření bystřické pobočky Jeffrey Edwards.