Pominete–li nadsázku v textu oznámení, nejedná se o neobvyklé ohlášení. Ve Žďáře nad Sázavou nahlásí lidé městské policii kolem sto třiceti zatoulaných psů ročně.

S náhubkem, na vodítku a se známkou. Tak by měl vypadat správně vybavený pes, který se pohybuje na veřejném prostranství. Tedy v prostoru u náměstí a v ulicích měst okresu.

Naopak: majitel volně pobíhajícího či potulujícího se psa musí počítat s blokovou pokutou do výše jednoho tisíce korun.

Na psa s tyčí

„První věc, kterou u toulavého psa zjišťujeme, je, jestli spadá do našeho obvodu. Pokud ano, zajistíme jeho odchyt pomocí speciálních tyčí, rukavic či převozních beden a odvezeme ho do žďárského útulku manželů Sojkových,“ vysvětlil vedoucí městské policie v Novém Městě na Moravě Petr Gregor.

Obdobně by si s takovou situací poradili i městští policisté ve Žďáru nad Sázavou. „Největší problém je s oblastmi okolo hranic Žďáru, na které se už nevztahuje vyhláška o opatření psa náhubkem a vodítkem. Podobné to je i s prostory u lesa. Tam musí být pes minimálně ovladatelný majitelem,“ vysvětlil vedoucí městské policie ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc.

Domácí prase v útulku

Do žďárského útulku by putovali i zatoulaní psi z Bystřice nad Pernštejnem. Než by tam byl pejsek přemístěn, strávil by však pár dnů ve speciálním boxu, který najdete v areálu technických služeb. „Majitel tak má jeden či dva dny na to, aby si mohl zatoulaného hlídače vyzvednout přímo v Bystřici a nemusel si pro něj nikam jezdit. Jednou jsme ale měli v boxu i srnku a domácí prase,“ popsal bystřický starosta Karel Pačiska.

Náklady na takové služby hradí v případě nedohledání majitele město, pokud se majitel najde, musí si pobyt domácího mazlíčka uhradit sám.

„Výše částky se mění případ od případu, záleží na tom, jak dlouho je pejsek umístěn v útulku. Většinou se jedná o padesát korun na den,“ řekl vedoucí městské policie ve Velkém Meziříčí Petr Dvořák.

Na tři tisíce korun měsíčně přijde pobyt ztraceného pejska z Velké Bíteše. „Toulavé psy vozíme do útulku v Křoví. Když se sečtou náklady na všechna očkování a stravu, musí město popřípadě majitel platit až právě tři tisíce,“ popsal starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Ve Svratce poplatky s převozem a odchycením zatoulaného psa řešit teoreticky nemusí. „Když nám někdo opuštěného psa přivede a nechá si ho, dáme mu dva tisíce jednorázově na krmení a je osvobozen od poplatků na psa. Zatím jsme však takovou situaci řešit nemuseli, protože majitele se nám vždycky podařilo najít,“ konstatoval svratecký starosta Boris Jakubík.

Nejlepší způsob, jak pejska zbytečně nevystavovat stresům z neznámého prostředí a prostředí útulku, je mít ho řádně přivázaného, opatřit mu známku a mít ho pořád na očích.

„Tak se majitelé úspěšně vyhnou i pokutám,“ podotknul šéf městské policie ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc.

Kde můžete nahlásit zatoulaného psa?
Žďár nad Sázavou – Městská policie, linka 156
Nové Město na Moravě - Městská policie, linka 156
Bystřice nad Pernštejnem – Městský úřad 566 590 311, Technické služby, bezpečnostní agentura Larn
Velké Meziříčí - Městská police, linka 156
Velká Bíteš – Městský úřad
566 502 511
Svratka – Městský úřad
566 662 330