„Máme za sebou výběrové řízení na dodavatele kamery, v pondělí jsme na zasedání rady schvalovali smlouvu o dílo na její instalaci," potvrdil druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Jak zároveň poznamenal, veškeré práce spojené s montáží záznamového zařízení by měly být hotovy do konce října s provozem od listopadu. „Půjde o letos jedinou novou kameru v okresním městě," dodal místostarosta.

Od chystaného kamerového bodu za svobodárnou číslo šest v ulici Brodská si radnice slibuje určitou míru stabilizace, situace a tedy zlepšení pořádku v sídlišti. Až třetina zásahů ze strany městských strážníků totiž směřuje právě tam.

Podle starostky Dagmar Zvěřinové jsou pravidelné stížnosti na hluk, nepořádek, převrácené a vysypané kontejnery, ale rovněž hádky nebo rvačky. Řekla, že bez kamery zřejmě nepůjde danou lokalitu soustavně kontrolovat a zklidnit. „Umístění zařízení by toto všechno pochopitelně výrazně ovlivnilo," zdůvodnila Zvěřinová umístění monitorovacího systému ve čtvrti, která byla v loňském roce zařazena na seznam sociálně vyloučených lokalit.

Město Žďár nad Sázavou v současné době hlídá čtrnáct kamerových bodů, včetně jedné mobilní kamery. První z lokalit, kde se kamera objevila, byla Nádražní ulice. Přístroj sleduje rovněž okolí polikliniky, hotelů Jehla a Fit, dále pak náměstí Republiky a Havlíčkovo náměstí, atrium, park U Ivana, Veselskou ulici nebo prostor před halou žďárského nádraží. Výstupy z městského kamerového systému jsou pod dohledem stálé obsluhy, která v případě, že zaznamená něco podezřelého, ihned kontaktuje policii.

Na dodržování předpisů ve Žďáře dohlíží třiadvacet strážníků, kamerový systém je plně využit a slouží zejména k monitorování stavu veřejného pořádku. Přispěl v loňském roce i letech předchozích k odhalení a dokumentaci několika trestných činů a dalších přestupků. „Obyvatelé Stalingradu po kameře volali, určitě tam své uplatnění mít bude," míní vedoucí městských strážníků Martin Kunc.

„Kamery jsou umisťovány podle přestupkové a trestné činnosti, kterou vyhodnocujeme ve spolupráci s Policií České republiky," doplnil vedoucí strážníků Martin Kunc.

Jednotlivá záznamová zařízení plní zejména preventivní funkci, mimo jiné „oko" sledující prostor v Dolní ulici na Libušíně se osvědčilo. Dříve tam byly problémy s trestnou činností, po jeho instalaci se situace významně zlepšila.

Ještě před spuštěním samotné kamery se do terénu ve čtvrti Stalingrad vydají dva romští asistenti prevence kriminality. Pohybovat se tam budou od 2. září. Celý projekt je podporován z několika zdrojů, ze státního rozpočtu, Evropského sociálního fondu a dále částečně i z rozpočtu města. Žďárská radnice získala na vytvoření zmiňovaných pozic celkem 164 tisíc korun. „Tento týden se jede do Vysokého Mýta. Chceme asistenty prevence kriminality vidět v praxi ještě v jiném městě," řekl místostarosta Ladislav Bárta.

„Popravdě řečeno, nějak si nedokáži představit, jak budou asistenti v lokalitě fungovat. Podle mě je nebudou brát ostatní Romové příliš vážně," tvrdí místní Jan Bernard.

------------------

Kde jsou kamery?

Kamerové body ve Žďáře nad Sázavou se umisťují do vytipovaných lokalit. Ve městě jsou například v/na:

- Nádražní ulice, u pošty

- náměstí Republiky

- Havlíčkovo náměstí

- Dolní ulice, Libušín

- prostor u hotelu Jehla

- Brodská ulice

- atrium v centru města

- prostor u hotelu Fit

- Chelčického ulice

- Žižkova ulice

- Nádražní ulice, příjezd k nádraží

- Veselská ulice.

V listopadu přibude další ve čtvrti Stalingrad, „U Věžičky".