„Péče o zahradu je hodně náročná, máme ale šikovnou zahradnici, které jsou při ruce silní pomocníci. Navíc je obtížné dát zahradě takový vzhled, jaký měla v minulosti. V podstatě chybí materiály, z nichž bychom při úpravě mohli čerpat. Zároveň bychom chtěli, aby vyhovovala a odpovídala dnešní chuti a modernímu světu," poznamenal Konstantin Kinský s tím, že příroda na Vysočině je dost tvrdá a oni se jí musí přizpůsobit.

Po různých místech v areálu se posluchačům představilo v rámci čtvrtého ročníku Otevřených zahrad hned několik pěveckých sborů i schol a hudebních kapel různých stylových žánrů, objevili se žďárští trubači, již posluchačům zpříjemnili nedělní dopoledne, zatančily folklórní soubory Kamínek, Studánka a Horácká muzika. Návštěvníci měli možnost si prohlédnout interiér Baziliky minor, třídy zámecké školy, všechny expozice a hasiči uspořádali výstavu své techniky. Část programu zahrad tentokráte převzali na svá bedra pořadatelé Žďárského majálesu z kulturního centra Batyskaf, volil se studentský král i královna. Slovo na cestu domů si na neděli pro účastníky akce připravil rovněž farář Vladimír Vojtěch Záleský.

„Na Otevřených zahradách jsem byla potřetí a neustále objevuji něco nového. Tentokráte jsem si užila především doprovodný program, máme ve městě hodně šikovných mladých dospělých i dětí," tvrdí Jana Povýšilová ze Žďáru nad Sázavou.