„Na Sázavě se koncem minulého roku objevily tři kachničky mandarinské. Ty ale nejsou původním druhem naší přírody. Pocházejí z Asie, kde hnízdí od východní Sibiře až po severní Japonsko,“ potvrdila mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Obzvláště nápadný je sameček kachničky mandarinské. Jeho jedinečné zbarvení upoutá každého kolemjdoucího. „Pro svůj pestrý vzhled jsou oblíbené u chovatelů, včetně zoologických zahrad. Třem kachničkám se podařilo z blízkých chovů uprchnout a od konce minulého roku se pohybují na řece Sázavě. Kachničky se z chovů dostávají každoročně, ve volné přírodě jsou pak schopné přežívat i několik let a v teplejších oblastech se dokonce mohou i rozmnožovat,“ poznamenala Kateřina Machová.

Některé z ukradených věcí.
Loupežné přepadení a šestnáct vloupání má na svědomí jeden pachatel

A kde konkrétně se lze ve Žďáře nad Sázavou s exotickými uprchlíky setkat? „Jeden sameček je často k vidění pod hotelem Jehla ve Žďáře nad Sázavou. Druhé dvě kachničky - pár, se nejprve pohybovaly pod žďárským železničním viaduktem. Podle posledních informací se postupně přesouvají níže po proudu, do Hamrů nad Sázavou,“ prozradila Kateřina Machová.