Zatímco dračí loď obsadí dvacet veslařů, bubeník a kormidelník, na dračích saních se k bubeníkovi přidá desetičlenná posádka. V Česku jsou jen dvoje speciální saně s hlavou draka. „Vyrobili jsme si je svépomocí. Podobné závody se jezdí jenom v Číně, ale oni mají svoje saně patentované, takže jsme ty naše dali dohromady podle obrázků z internetu. Tentokrát jsme my tak trochu kopírovali Čínu," řekl za pořadatele Vladimír Ehl.

Zimní varianta závodů má výhodu v tom, že loď neřídí kormidelník. „Loď dobře drží svoji stopu s minimální výchylkou, metr na dvou stech metrech tratě," uvedl Ehl. „Pádlující jsou vlastně sedící běžkaři, kteří sprintují dvě stě metrů soupaž," dodal moderátor Roman Dopita.

Zima ale dračím saním letos nepřeje, přímo na rybníku se v sobotu nezávodilo. „Museli jsme postavit nouzové dráhy na pláži Velkého Dářka. Led je příliš slabý a nekvalitní," dodal Elh. O výrobu trati se postarali hasiči ze Škrdlovic. „Vytáhli jsme hadice, čerpadlo a chodili ledovat," usmál se nad netradiční hasičskou aktivitou škrdlovický starosta Ivan Hořínek.

Tím, že se závody přesunuly na břeh, mohl na dračí loď usednout i neplavec. „Po loňské zkušenosti, kdy nám praskal led pod nohama, bylo tohle jediné řešení. Nelze bezpečně závodit na ledě, který má méně než dvacet centimetrů," poznamenal Vladimír Ehl.

Mezi závodníky se objevil i spoluzakladatel závodů dračích lodí v České republice Martin Konečný. „Líbí se mi, když se lidé kolem Vladimíra Ehla snaží být takhle originální," nešetřil slova chvály Konečný. Den v mrazu u Velkého Dářka si užilo dvanáct posádek. „Hlavní je se pobavit s přáteli, o to jde," nechal se slyšet Petr Podaný z týmu Petrova krutá síla.