„Byl to skvělý zážitek, zhruba něco mezi jízdou na lyžích a na bobech," prohlásil s úsměvem jeden ze závodníků Petr Podaný s tím, že z dračích lodí na Dářku už zkušenosti měl. A když s kamarády zjistili, že pořadatelé chystají i závod na ledě, chtěli to zkusit. „Dali jsme dohromady partu a podařilo se nám postavit tři posádky," řekl Petr Podaný.

Zatímco dračí loď obsadí dvacet veslařů, bubeník a kormidelník, na dračích saních se k bubeníkovi přidá desetičlenná posádka, která se od ledu odstrkuje tyčkami. „Překvapilo mě, jak ty saně po ledu rychle jedou, jsou určitě rychlejší než loď. To ale platilo jenom u prvních jízd. Když pak začalo svítit sluníčko a led na povrchu změkl, sáně se do něj začaly zařezávat a jízda se zpomalila," uvedl závodník.

Nedostatek ledu byl trochu problém. „Do saní se chodilo přes podlážky, protože u kraje rybníka led nebyl. Pod ledovou dráhou ale bylo nejvíce osmdesát čísel vody, takže maximálně hrozilo, že se někdo vymáchá," dodal Petr Podaný. Speciální saně, na kterých závodníci jízdu absolvovali, mají ve Windsurfing Clubu Velké Dářko, který akci pořádal, dvoje. „Vyrobili jsme je svépomocí. Podobné závody se jezdí jenom v Číně, ale oni mají svoje saně patentované, takže jsme ty naše vyrobili podle obrázků z internetu. Tentokrát jsme my tak trochu kopírovali Čínu," řekl za pořadatele Vladimír Ehl s tím, že už mají saně „zaletněné".

„Příště si přejeme hlavně větší mrazy, protože letos jsme závody kvůli rychle postupující oblevě odjeli jen tak tak," dodal Ehl.