„Sběrači se už vloni pustili do sběru semínek trav a rostlin typických pro Žďárské vrchy, jako je například kohoutek luční, kopretina bílá, zvonek okrouhlolistý, chrpa luční, rdesno hadí kořen a podobně. Vytvořili jsme tak luční směs, kterou jsme rozdělili na dvě části,“ řekla Petra Doležalová ze Sdružení Krajina.

Jednu část použili na takzvanou matečnici. „Louky se občas posečou dříve, než se semena rostlin stihnou otrhat. Proto jsme část vyseli na pole, kde necháme semena dozrát. Z druhé části semen, která jsme vloni nasbírali, jsme vytvořili tři druhy směsi. Tou jsme oseli část lučního porostu,“ pokračovala Petra Doležalová.

Letos sběrači sbírali semínka jak na matečnici, tak i na loukách v různých lokalitách Žďárských vrchů. „Do sběrů se zapojilo celkem devatenáct sběračů a byla sbírána semena celkem dvaatřiceti druhů bylin a trav. Nyní jsou všechna semínka odvezena do firmy Agrostis trávníky, která pro nás semena pročišťuje a míchá novou regionální luční směs Žďárské vrchy. Tu příští rok použijeme pro doplnění matečnice a k výsevům na dalších vytipovaných plochách v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy,“ uvedla mluvčí Sdružení Krajina Darina Coufalová.

Regionální směs má pomoci navrátit krajině k její původní podobu. „Chtěli bychom jí mít tolik, aby se s ní daly osévat hektary. V každém regionu by se měla používat regionální směs nebo směs, která nemá hybridy. Takové směsi jsou ovšem jen asi tři v republice. A regionální směs mají pouze Bílé Karpaty. Proto jsme začali pracovat na směsi Žďárské vrchy,“ objasnila Petra Doležalová.