„Jde o zdražení řádově v korunách," řekl Vladimír Kovařík, ředitel městské příspěvkové organizace Sportis. Ta vodní centrum ve Žďáře spravuje. Sportis změnu v cenících bazénu navrhl, městská rada už zdražení vstupného schválila.

Aby si mohli užívat vodní kratochvíle, budou muset z peněženky více vytáhnout dospělí ve věku 18 až 62 let a rovněž studenti od 15 do 26 let i senioři starší 62 let.

Dospělí od května zaplatí za základních pětasedmdesát minut v bazénu o deset korun více než nyní, tedy 85 korun. Zdražení služeb označených jako wellness, tedy sauny a Kneippovy lázně, pro tu samou kategorii návštěvníků dělá 10 korun. Místo dosavadních 90 přijde na 100 korun.

Studenti a senioři si podle nového ceníku za plavání nebo saunování připlatí shodně po pěti korunách. Sportis původně navrhl zdražení výraznější, městští radní však částku korigovali.

Dražší budou od 1. května i permanentky. „Samozřejmě na permanentky už zakoupené se žádné zdražení nevztahuje. V současnosti prodané permanentky návštěvníci vyčerpají podle stávajících cenových skupin," informoval Vladimír Kovařík.

Ceník bazénu se už jednou měnil, ceny se zvýšily 1. ledna 2014, tedy třináct měsíců po otevření zrekonstruovaného relaxačního centra.

Druhá změna cen

„Pomalu, ale jistě, že? No, čekal jsem, že se vstupné do bazénu zase zdraží. Na wellness nechodím, tak nevím. Pokud se ale dobře pamatuji, tak když centrum otevřeli, stálo plavání sedmdesát korun, to je tedy o patnáct korun méně, než bude stát teď. Popravdě se mi to nelíbí, ale ani mě to nezruinuje. Jen aby nezdražovali často," okomentoval úpravu ceníku Josef Havlík. Žďár nad Sázavou ročně provoz relaxačního centra dotuje 4,5 až 5 miliony korun. Za zdražením vstupného jsou podle Kovaříka náklady na vířivku, vybudovanou na podzim, a na údržbu a půjčování osušek uživatelům wellness zóny.

„Nově vzniklé náklady na whirlpool bazén činí více než půl milionu korun za rok. My chceme celkovou roční ztrátu centra udržet na současné úrovni. Chceme, aby návštěvníci zařízení pokryli provozní náklady," řekl Vladimír Kovařík.

Nejvíc peněz vodní areál stojí energie. První zdražení vstupného v loňském roce schvalovali městští radní podle svých slov proto, že provoz areálu byl energeticky výrazně náročnější, než jak to předpokládala jeho energetická studie. Původní ceník byl podle Vladimíra Kovaříka nastavený níž než celorepublikový průměr.

„Chtěli jsme, aby bylo centrum přístupné pro všechny věkové skupiny návštěvníků. Bazén se před rekonstrukcí rovněž dotoval částkou kolem čtyř a půl milionu korun, proto jsme s pak s ceníkem zůstali tak nízko," sdělil Kovařík.

Zbudování vířivky v bazénové části centra stálo tři miliony korun. „Ceník se tehdy nezměnil, vznikají tam ale další poměrně vysoké provozní náklady. Zdražení ve wellness části odůvodňujeme tím, že od samého začátku, kdy bylo relaxační centrum otevřeno, půjčujeme zdarma klientům velké osušky, jež samozřejmě musíme nakoupit, vyprat a usušit. Protože ty částky jsou poměrně vysoké, rozhodli jsme se zdražit i wellness. I tak se ale v porovnání s ceníky různých zařízení v republice pohybujeme v průměru či mírném podprůměru," dodal Vladimír Kovařík.

Od 1. prosince 2012, kdy bylo relaxační centrum ve Žďáře otevřeno, je dosud navštívilo bezmála 292 tisíc lidí. Cena rekonstrukce starého bazénu se vyšplhala na 140 milionů korun. Loni jako nejlepší rekonstrukce v regionu získala titul Stavba roku Kraje Vysočina.

------------------

Jak se měnil ceník?

ceny v Kč 2015 2014 2013

(75 minut)

bazén:

dospělí 85 75 70

stud., senioři 60 55 55

wellness:

dospělí 100 90 80

stud.,senioři 75 70 60