Na projektové dokumentaci se mělo dle plánů radních pracovat letos. To se ale nestalo. „Jednali jsme během roku s památkáři, protože do podkroví bude třeba zajistit bezbariérový přístup, a stále komunikujeme i se správci pozůstalosti o možnostech využití peněz, které patří k dědictví, na provoz výstavy. Je to zdlouhavější, než jsme čekali," vysvětlil Navrátil.
Půlmilion vyčleněný na zpracování dokumentace by měl zůstat k dispozici. „Navrhneme částku převést do rozpočtu na příští rok," řekl místostarosta Josef Klement.
Projektová dokumentace má ukázat možnosti případné přestavby a kolik by stála. „Hlavně má vyřešit, zda a jak tam bude možné postavit výtah, aby galerie byla přístupná i pro invalidní osoby. Využili by ho jistě i senioři," řekl Navrátil.
Bezbariérovost je hlavním problémem případné přestavby podkroví historického objektu. Čechův dům je kulturní památkou a mnoho možností, jak s budovou nakládat, není. „Řešení se tedy snažíme nalézt ve spolupráci s Národním památkovým ústavem," dodal starosta. „Nevíme ale, jak jednání dopadnou, tak nemůžeme ani slíbit, že tu přestavbu určitě zrealizujeme," připomněl Zdeněk Navrátil.
Kosinkova sbírka leží v depozitářích žďárského regionálního muzea. Manželé Bödefeldovi ale v závěti stanovili, že obrazy musejí být alespoň patnáct let vystavené.
Dárci ale v závěti neupřesnili, zda mohou být obrazy vystavovány jen jako celek, nebo i po částech. S právníky manželů Bödefeldových pak radní vyjasnili, že sbírku lze vystavit i po částech. Regionální muzeum tak čas od času činí, jenže nemá možnosti ukázat celou sbírku naráz. „Ale vystavujeme třeba tematické skupiny obrazů, byl to Žďár či Kosinkovy cesty po Středomoří," přiblížil Zdeněk Málek, ředitel Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou.
Příští rok to bude pět let, co Žďár sbírku převzal. „My bychom rádi připravili k té příležitosti velkou, soubornou výstavu sbírky v Domě kultury," dodal Málek.
Kosinkova sbírka
Josef Kosinka (1908-1983) byl žďárský patriot a všestranná osobnost. Kromě malování závodil na motorkách, boxoval, fotografoval, sbíral známky, provozoval i taxislužbu. Jeho sbírka více než 220 obrazů zahrnuje i díla jiných vysočinských malířů či dva obrazy Josefa Lady. Sbírku Žďáru odkázali Kosinkova dcera Jitka Bödefeldová a její manžel. Do Žďáru se z Německa, kde Bödefeldovi žili, obrazy vrátily v roce 2012.