Zájem ze strany místních i přespolních o stavební parcely ve městě je ale tak velký, že bude nutné provést změnu územního plánu. „Předpokládáme, že k tomu dojde příští rok a pro výstavbu bude vyčleněn jižní svah směrem od místní části Maršovice dolů k cestě, která vede ke koupališti,“ upřesnil místostarosta Stanislav Marek.

Dlouhodobý zájem o výstavbu domů i koupi bytů ve městě nedovedou odborníci zcela vysvětlit. „Poptávka je větší než nabídka. Například v Bystřici nad Pernštejnem je přebytek domů na prodej, pokud se nějaký objeví v Novém Městě, je hned pryč, i když ceny bývají podstatně vyšší,“ potvrdila Dana Hammerová z realitní kanceláře Real komplex.

Podle některých je důvodem skutečnost, že město poskytuje veškeré služby a zároveň dokonalé rekreační možnosti. Místem, které je už nyní v územním plánu vyčleněno pro výstavbu, je lokalita pod Horním Dvorem.

Při rozdělování parcel na Brožkově kopci musela radnice kvůli velkému zájmu přistoupit dokonce k losování. „Byl vždy vylosován jeden žadatel, který si potom mohl vybrat parcelu. O losování byl proveden notářský zápis, i když při přidělování parcel to není povinné,“ řekla notářka Hana Kantorová.

Za metr čtvereční zájemci zaplatili sedm set padesát korun. Nabízené pozemky měly velikost od tisíce do dvanácti set metrů čtverečních. „Měli jsme štěstí, už dlouho chceme stavět. Původně jsme chtěli koupit starší domek a přestavět ho, ale bohužel se nám nic nepodařilo sehnat,“ svěřila se šestadvacetiletá žena, která si nepřála být jmenována.