Lidem totiž přišly složenky na daň z nemovitosti, kterou musí zaplatit do konce tohoto měsíce. Jednotlivé finanční úřady na Vysočině proto v zájmu zajištění rychlosti a plynulosti odbavení rozšířily od tohoto pondělí až do konce května pokladní hodiny na všech svých územních pracovištích. Už první dny na úřadě v Jihlavě ukazují, že udělaly dobře.

Ve středu ráno kolem deváté čekalo ve frontě na jihlavském úřadě asi patnáct lidí.

Na zaplacení čekal také Jiří Nekolný, který se chystal přijít už v pondělí. „Byl jsem tu už kolem osmé ráno, ale když jsem viděl tu frontu, tak jsem to vzdal," popsal Nekolný situaci ze začátku týdne. Neměl prý začátkem týdne moc času, proto se na úřad ve středu vydal znovu. „Tahle fronta už je v pohodě. Odsýpá jim to, takže se tu dnes zdržím jen několik minut," okomentoval středeční situaci Jiří Nekolný.

Chvíli po něm se do fronty postavila také starší paní, která připojila další postřeh: „Chvíli si tu sice počkám, ale je lepší zdržet se tady, než jim na poště dávat 22 korun za složenku." Nedávno prý ji totiž rozpálil doběla dvoukorunový nedoplatek za plyn. „Musela jsem to jít zaplatit na poštu, takže jsem ve finále zaplatila dvě koruny jako nedoplatek a k tomu 22 korun za složenku. Jako by mi to nemohli doúčtovat v dalším období," poukázala na absurditu žena, která si nepřála uvádět své jméno.

Nápor klientů v těchto dnech finanční úřad očekával. I proto už s předstihem ohlásil, že lidé budou moci v posledních dvou květnových týdnech přijít prakticky každý den. „Situaci jsme si monitorovali a zatím nám to vychází tak, že lidé čekají maximálně dvanáct až patnáct minut. Samotné odbavení potom trvá minutu až dvě," spočítal mluvčí Finančního úřadu pro Kraj Vysočina Josef Tomek.

Pokud se ovšem lidem nechce trávit čas ve frontách přímo na úřadě, mohou pro zaplacení daně zvolit pohodlnější způsob. „Platbu lze uhradit také bezhotovostním stykem. Záleží na tom, zda jsou lidé zvyklí takto platit," doplnil mluvčí úřadu Josef Tomek.

Třetí možností, jak daň z nemovitosti zaplatit, je přes Českou poštu. Zde ovšem lidé musí počítat s poplatkem 22 korun za složenku. I z toho důvodu lidé raději počkají ve frontě na finančním úřadě, kde se poplatek neplatí.

Složenky na zaplacení daně z nemovitosti by měli mít všichni dotčení lidé už doma ve schránkách. Pokud tomu tak není, mohou si přijít přímo na úřad, kde jim informaci o výši daně sdělí a rovnou ji také mohou zaplatit. Stejně tak to udělal i Jaroslav Kučera. „Daň jsem přímo na úřadě zaplatil ještě dříve, než mi přišla složenka domů. Chtěl jsem se vyhnout frontám," podělil se o svou zkušenost plátce daně.

V pátek 31. května je poslední možnost pro zaplacení daně z nemovitosti. Na všech pracovištích na Vysočině bude v tento den provozní doba pokladen od 8 až do 14.30 hodin. Na Jihlavsku je denně kromě pokladny v krajském městě otevřena pro plátce také pobočka v Telči.