Od příštího roku to ale bude více. Naznačila to Dagmar Zvěřinová, senátorka a místostarostka Žďáru nad Sázavou. „Při předběžných jednáních se starosty v předsednictvu Svazu vodovodů a kanalizací jsme došli ke shodě na minimálním nejnutnějším zdražení,“ potvrdila Deníku Dagmar Zvěřinová.

Ta dále dodala, že podle takzvaného „Janotova balíčku“ by tak jako tak ke zdražení došlo. V roce 2010 se totiž počítá s nárůstem DPH z vody o jedno procento.

Podle Dagmar Zvěřinové by se nejvíce do změn cen pitné vody mělo promítnout navýšení poplatku za odběr surové, tedy povrchové vody od Povodí Moravy. „Konečná cifra bude známá začátkem prosince,“ doplnila Zvěřinová. Číselně sdílnější nebyl ani ředitel žďárské divize Vodárenské akciové společnosti Karel Fuchs. Potvrdil jen slova Dagmar Zvěřinové. „Změny cen vodného a stočného na rok 2010 budou teprve projednávány. O výsledcích budeme informovat,“ řekl Karel Fuchs.

Nižší výdaje spojené s nákupem vody mají lidé v menších obcích na Žďársku, které si spravují vodovod samy. „Cena vodného je v současné době deset korun za kubík, stočného čtyři,“ uvedl starosta Věcova Zdeněk Vraspír. Cenu v obci naposledy zvyšovali v roce 2008 a ani pro příští rok nepočítají se zdražováním.

„Spíše by se mohla snížit,“ myslí si Vraspír. Vybraná částka prý nejen pokrývá skutečné náklady, ale je v ní zahrnuta i suma na případnou opravu či obnovu vodovodu nebo kanalizace ve Věcově. „K tomu ještě tvoříme zisk do deseti procent z ceny,“ dodal starosta Vraspír.

O zdražování zatím neuvažují ani ve Světnově. Náklady na získávání, úpravu a distribuci vody jim letos pokryly vybrané poplatky od obyvatel obce. „Uvidíme, jak to bude vypadat dál. Pokud bychom náklady na distribuci vody museli v příštím období dotovat, přistoupili bychom ke zvýšení ceny vody ze současných pětadvaceti korun za kubík na třicet,“ odhaduje starosta Pavel Štefan.

---------------

Cena vody

Vývoj vodného a stočného
(řazeno podle roků:

2007, 2008, 2009)*

Jihlava
51,42 57,34 63,21

Třebíč
52,60 59,73 65,87

Žďár nad Sázavou
52,90 59,20 64,18

*ceny včetně DPH v Kč/m3

ZLATA PTÁČKOVÁ