„Chtěli jsme, aby se lidé blíže seznámili s činností základny. Obyvatelé se na nás totiž obrací i s dotazy týkajícími se přeletů stíhaček nad Žďárem. Zajímají je i odborné detaily, takže jsme pozvali profesionály, aby je zodpověděli,“ popsala žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Ač beseda nebyla primárně určena k diskuzi o vhodnosti či nevhodnosti přeletů stíhacích letadel nad městem, bylo patrné, že někteří lidé přišli na setkání právě kvůli této problematice.

Piloti tak odpovídali například i na otázky, zda by nebylo možné hlučné lety omezit, vést je jinudy nebo hlukové zatížení snížit.

Určená pravidla

„Máme stanovená pravidla, která se snažíme dodržovat a městům nad 10 tisíc obyvatel se vyhýbat. Stejně tak míjíme i památku UNESCO na Zelené hoře. Naši piloti se to snaží dodržovat,“ uvedl Petr Lanči, velitel 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

Zároveň ale podotkl, že ne vždy je to možné a může ve výjimečných případech nastat situace, kdy pilot nařízení poruší. „Ovládá stroj za hodně peněz a letící vysokou rychlostí. Navíc neřídí jen samotný letoun, ale používá i zbraňové systémy. V první řadě se tedy musí věnovat letadlu, až pak tomu, co je pod ním,“ vysvětlil Petr Lanči.

Konkrétně u Žďáru a Zelené hory stíhačky létají kilometr nad terénem, byť to ze země může vypadat, že letí níž či se památce nevyhýbají a pohybují se přímo nad ní.

V běžných terénech se výška letu pohybuje mezi 150 a 300 metry nad zemí. Ve speciálních vojenských prostorách pak mohou stíhačky klesnout až 30 metrů nad zem.

Letouny jsou stále sledovány. „V případě stížnosti tedy lze zpětně dohledat, kde přesně se ve jaký čas letoun nacházel, v jaké výšce a jak letěl rychle. Zatím jsme takto ještě nezjistili pochybení pilota,“ řekl Petr Tománek, velitel 21. křídla čáslavské základny.

Lidé, již na setkání dorazili, se nezajímali jen o hlučné přelety stíhaček. Chtěli také třeba vědět, zda piloti cvičí doplňování paliva za letu, jak jim vyhovují pronajaté gripeny nebo kdy bude v základně den otevřených dveří .

-------------

Poslání a vybavení

21. základna taktického letectva Čáslav je jednou z hlavních bojových složek Vzdušných sil Armády České republiky. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečit obranu a suverenitu vzdušného prostoru České republiky. K tomuto cíli směřuje výcvik leteckého, technického a zabezpečujícího personálu. Základna je vyzbrojena nadzvukovými letouny JAS-39 Gripen, pronajatých na deset let od Švédského království, a lehkými bitevníky L-159 ALCA, v jednomístných i dvoumístných verzích.